Ege Haberleri

  Kadına şiddette suçlu bulundu

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  03.07.2012 - 15:53 | Son Güncelleme:

  İzmir'de yapılan araştırmada şiddet gören kadınların depresyon düzeyleri ölçüldü, sosyal durumları araştırıldı. Madde bağımlılığının şiddeti tetiklediği ortaya çıktı.

  Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (EKAM), İzmir'de sığınma evlerinde kalan ve şiddet gören kadınların depresyon durumunu, eşlerinin bağımlı olup olmadığını araştırdı. İzmir Valiliği ile Ege Üniversitesi Bilim, Teknoloji, Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) Madde Bağımlılığı, Toksitoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü tarafından desteklenen araştırma, Eylül 2011'de başladı. Araştırmacılar, İzmir'de Büyükşehir Belediyesi'nin yanısıra Aliağa, Ödemiş, Karşıyaka, Bayraklı ilçelerindeki kadın sığınma evlerinde şiddet gören 70 kadınla görüştü. Üç ölçekli testlerde kadınların depresyon düzeyi, şiddet gösteren kocanın madde bağımlısı olup olmadığı, kadınların demografik durumu soruldu.


  EKAM Müdürü Doç. Dr. Nevin Yıldırım Koyuncu, raporlama aşamasına gelen araştırma sonucunun öncelikle Sosyal Politikalar Bakanlığı'na iletileceğini belirterek, “Araştırmada sigara, alkol ve madde bağımlılığının şiddeti ne kadar tetiklediğini görmek istedik. Şiddet gören kadının depresyon durumunu ölçerken, ekonomik bağımsızlığa sahip olup olmadığını, evli, çocuklu olup olmadığını sorduk. Sonuçta, şiddetin kendiliğinden ortaya çıkmadığını, kocanın asabiyetinden kaynaklanmadığını, yani şiddetin erkeklerin doğal bir eğilimi olmadığını gördük. Araştırma, madde bağımlılığının şiddeti tetiklediğini ortaya koydu” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı