Ege Haberleri

  Kadına şiddete ayna tutacak

  HÜRRİYET / İZMİR
  17.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Devlet Tiyatrosu, yarın akşam, Konak Sahnesi’nde bomba gibi bir oyunla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Yaşar Ürük’ün yönettiği “Anam Bacım, Avradım”, kadına erkek şiddetini gözler önüne seriyor.

  ÜLKEMİZİN dört bir yanında olmadık nedenlerle kadınlar öldürülüyor, her türlü işkenceye maruz bırakılıyor. Kadınlara şiddet uygulayan erkeklerle ilgili haberler yoğun biçimde gündemden düşmüyor. Toplumumuz adeta bir çılgınlık yaşıyor. İzmir Devlet Tiyatrosu’nunn yeni müzikli oyunu “Anam, Bacım, Avradım” işte bu çılgınlığı oldukça değişik bir biçimde ele alıyor.

  Senaryosunu İnanç Yılan’ın yazdığı oyunun yönetmenliğini Yaşar Ürük yapıyor. Başlıca rollerini Fulya Yalçın, Evren Serter, Alptekin Ertürk, Nalan Örgüt, Recep Ayyıldız, Serpil Çağıran, Şuayip Ünsal, Çağatay Özçelik, Menekşe Bendeş Özyiğit, Nevzat Hakan Dönmez ve Ekrem Kocaçal’ın paylaşıyor. Müzikler Cem İdiz, dans düzeni Şenay Sönmez, dekor tasarımı Savaş Çevirel, kostümler Buket Akkaya ve ışık tasarımı M. Kemal Gürgün imzası taşıyor.

  Bir vahşet yaşanıyor

  Yönetmen Ürük, ülkemizi, kadınları tedirgin eden çok önemli bir konuyu izleyicinin takdirine sunacaklarını belirtti, şöyle dedi: “Binlerce yıllık geleneğimizde ‘At, Avrat, Silah’ diyerek yaşamda ‘en önemli’ üç şey arasına koyduğumuz kadınlarımızın başına gelenler artık ‘ağlayalım mı, gülelim mi’ boyutunda sinir bozucu bir noktaya geldi. Yaşanan vahşet akıl alacak gibi değil. Birtakım adam ya da erkek diyemeyeceğimiz yaratıklar yaşamın en değerli varlıkları kadınlara vuruyor, kesiyor, yakıyor ve gözünü kırpmadan öldürüyor. Aile geleneğimizde ‘Begüm’ diye baş tacı edilen kadınlarımız ne oldu da bu yaratıkların gözünde ‘sofradaki yeri öküzden sonra’ durumuna geldi? Bir tiyatro oyunu elbette sorunu çözmez. Ama insanlara gösterir, öğretir ve değiştirir. Biz de güleriz ağlanacak halimize diyerek, sorunu biraz da olsa gülümseterek göstermeye çalıştık. Ama ne kadar gülümsersek gülümseyelim vahşet sürüyor. Umarım oyunumuz, gözü dönmüş insanlara ders verir, örnek olur.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı