Ege Haberleri

EGE

  Kadına şiddet masaya yatırıldı

  Eray ARPAŞİN / İZMİR, (DHA)
  27.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.11.2009 - 20:53

  İzmir’de kadına yönelik şiddet masaya yatırıldı ve çözüm yolları arandı. Kocaoğlu, “Dünyayı her alanda kadınlar idare ediyor. Şiddeti ortadan kaldırmak için eğitim şart” dedi.

  EGE Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Uygulama Merkezi (EKAM) İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) tarafından düzenlenen etkinlikte, kadına yönelik şiddet masaya yatırıldı ve çözüm yolları arandı. 25 Kasım Kadına Şiddete Hayır Günü nedeniyle düzenlenen etkinlik, İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde kadın ve şiddeti anlatan kısa film gösterimi ile başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, EKAM Müdürü Prof. Dr. Belgin Hoşsu, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Attila Silkü ve İKKB Başkanı Türkan Miçooğulları başta olmak üzere İzmirli kadınların katılımı ile gerçekleşen Kadına Şiddete Hayır Günü’nde, ‘Kadın ve Şiddet’ konulu interaktif sunum yapıldı.
  Dünyada şiddet var
  Daha sonra Çağdaş Drama Derneği İzmir Şubesi’nin tiyatro gösterisi ayakta alkışlandı. Başkan Kocaoğlu, “Dünyayı her alanda kadınlar idare ediyor. Hanımlar üretiyor ve onlar işliyor. Yokluk ve fakirliğin yükü en çok kadınların üstüne biner. Çünkü kadın yoklukla savaşır, azı yetirir çözümü arar. Ama dünyanın her yerinde zengin yada fakir, gelişmiş yada ikinci sınıf ülkelerde bile kadına şiddet devam ediyor. Bunu ortadan kaldırmak için eğitim şart ve birde olaylara kadınların gözünden bakmak lazım” dedi.

  Zihniyet değişmeli

  İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Türkan Miçooğulları ise konuşmasında dünyanın gelişmesine karşın şiddetin şekil değiştirerek hâlâ devam ettiğini belirterek, “Şiddete hayır demek için kadınların bir araya gelmesi lazım. Kadınlar hayatın her anında var. Kadınlara uygulanan şiddetin yok olması için zihniyet değişikliği lazım. Eğitime ihtiyacımız var ve önce insan olmayı öğrenmemiz lazım” dedi. Etkinlik TRT İzmir Radyosu sanatçısı Sahime Cantürk’ün verdiği solo konserle son buldu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı