Dünya Haberleri

  Kadına şiddet dünyanın her yerinde

  Hürriyet Haber
  08.02.2006 - 10:56 | Son Güncelleme:

  TBMM Töre ve Namus Cinayetlerini Araştırma Komisyonu raporunda, dünyanın çok çeşitli ülkelerinden çarpıcı örnekler verilerek kadınlara uygulanan şiddet ortaya serildi.

  TBMM Töre ve Namus Cinayetlerini Araştırma Komisyonu’nun raporunda, kadına yönelik şiddetin bütün ülkelerde görüldüğü, şiddetin şekli ve tipinin ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte genel olarak sosyal, ekonomik, dinsel ya da ait olunan etnik gruptan bağımsız olarak ortaya çıktığı belirtildi.

   

  Raporda, kadınların toplum içinde yasal, sosyal, politik ve ekonomik eşitliklerini sağlama fırsatlarını sınırlayan ve azaltan kadına yönelik şiddetin, toplumun erkek egemen yapısından kaynaklandığı vurgulandı.

    

  Raporda, erkek egemen, siyasal, toplumsal ve ekonomik yapıların aile içi şiddeti beslediği ve kadınlara şiddetten korunma ve kurtulma yollarını kapatma önemli bir rol oynadığı belirtilerek, "Dolayısıyla aile içi şiddeti üreten dinamikler, yalnızca aile içindeki ilişkilerden değil, toplumsal yapı içerisinde kadını ayrımcılığa uğratan ve onu erkeğe bağımlı kılan mekanizmalardan kaynaklanmaktadır. Erkeğin yasalardan ve toplumun ataerkil yapısından kaynaklanan kadına göre üstün konumu şiddeti besleyen bir diğer faktör" denildi.

    

  Raporda, kadınların yaygın olarak "fiziksel", "cinsel", "psikolojik", "ekonomik", "sözel" şiddet şekillerine ve çeşitli biçimlerde uygulanan kontrol içerikli davranışlara maruz kaldıkları bildirildi.

   

  KANADA’DA 16 YAŞINA KADAR KADINLARIN YÜZDE 51’İ ŞİDDET GÖRÜYOR

   

  Rapora göre, Kanada’da 16 yaşına gelene kadar kadınların yüzde 51’i en az bir kere fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor. Evli veya birlikte yaşayan çiftlerde kadınların üçte biri eşinden veya partnerinden şiddet görüyor. Kanada’da 18-24 yaşındaki kadınların şiddet kurbanı olma olasılığı yüzde 27 olarak görülürken, her yıl on kadından 9’u cinsel tacize uğruyor.

   

  12 bin 300 kişiden oluşan örneklem üzerinden, kadınların yüzde 29’unun, 16 yaşından beri eşleri, eski eşleri ya da erkek arkadaşları tarafından fiziksel şiddete uğradıkları da belirtiliyor.

   

  KENYA VE BANGLADEŞ

   

  Kenya’da yapılan bir aile araştırmasında, araştırma kapsamına alınan 733 kadının yüzde 42’si kocalarından sürekli dayak yediklerini belirtirken, yüzde 58’i sıklık olarak genellikle veya bazen seçeneklerini işaretledi.

    

  Raporda, Bangladeş’te ise kocaları tarafından öldürülen kadınların sayısı, ülkedeki tüm cinayet kurbanlarının yüzde 50’sini oluşturduğu bildirildi.

   

  ABD’DE KIZ ÇOCUKLARI İSTİSMARI YÜZDE 35-46 ARASINDA

   

  Rapora göre, Avusturya, Kostarika, Hollanda, Güney Afrika ve ABD’de kız çocuklarının aile bireyleri tarafından istismar oranı yüzde 35 ile yüzde 46 arasında değişiyor. Aynı ülkelerde ev içi şiddet ise yüzde 21 ile yüzde 54 arasında değişiyor.

   

  İNGİLTERE’DE KADINLARIN DÖR8TTE BİRİNE TOKAT YA DA YUMRUK

   

  Raporda, bir tek bölgeden temsili bir örneklemede, kadınların yüzde 25’inin, yaşamlarında eşleri, eski eşleri ya da erkek arkadaşları tarafından yumruklandığı veya tokatlandığı da yer aldı.

   

  JAPONYA’DA 759 KADINDAN YÜZDE 59’U FİZİKSEL ŞİDDET GÖRMÜŞ

   

  Japonya’da 1993’te yapılan bir ankete katılan 796 kadının yüzde 59’unun eşleri, eski eşleri ya da erkek arkadaşları tarafından fiziksel şiddete maruz kaldıklarını bildirdi.

   

  İSVİÇRE’DE KADINLARA FİZİKSEL ŞİDDET YÜZDE 20 ORANINDA

   

  Raporda İsviçre’de 1997’de bir araştırmaya katılan bin 500 kadının yüzde 20’si eşleri, eski eşleri ya da erkek arkadaşları tarafından fiziksel şiddete maruz kaldıkları açıklandı.

   

  HİNDİSTAN’DA ERKEKLERİN YÜZDE 45’İ EŞLERİNİ İSTİSMAR ETTİKLERİNİ KABUL ETTİ

    

  Rapora göre, Uttar Pradesh’te 1996’da yapılan bir ankete katılan 6 bin 902 erkeğin yüzde 45’inden fazlası eşlerini fiziksel olarak istismar ettiklerini kabul etti.

   

  KAMBOÇYA, KORE, TAYLAND

   

  Kamboçya’da ulusal düzeyde yapılan bir araştırmada kadınların yüzde 16’sı eşleri tarafından fiziksel olarak istismar edildiklerini, yüzde 8’i ise yaralandıklarını belirtirken, Kore’de kadınların yüzde 38’i eşleri tarafından fiziksel istismara uğradıklarını bildirdiler. Tayland’da ise 619 eşe uygulanan bir ankete katılan erkeklerin yüzde 20’si evlilikleri boyunca eşlerini en az bir defa fiziksel olarak istismar ettiklerini kabul ettiler.

   

  MISIR’DA YÜZDE 35

   

  Rapora göre, Mısır’da kadınlar arasında temsili, ulusal düzeyde bir örneklemede yüzde 35 kadın evliliklerinin bazı anlarında eşleri tarafından dövüldüklerini bildirdi.

   

  UGANDA, ZİMBABWE

   

  Uganda’da görüşülen kadınlardan yüzde 41’i eşleri tarafından dövüldüklerini ya da fiziksel olarak onlardan zarar gördüklerini belirtirken, erkeklerin yüzde 41’i eşlerini dövdüklerini bildirdi. Zimbabwe’de bir tek ilde bulunan 966 kadınla yapılan görüşmelerde kadınların yüzde 32’si, 16 yaşından beri aile üyelerinin ya da evde yaşayan kişilerin fiziksel istismarına uğradıklarını kaydetti.

   

  MEKSİKA VE NİKARAGUA

   

  Meksika Guadalajara’da 1997’de yapılan bir ankete katılan 650 kadının yüzde 30’u eşleri tarafından fiziksel şiddete uğradıklarını söylerken, Nikaragua’da Leon’da 1996’da bir örneklemede kadınların yüzde 52’si eşlerinin kendilerine en az bir kere fiziksel şiddet uyguladığını bildirdi.

   

  RUSYA’DA KIZLAR DA, ERKEKLER DE CİNSEL ŞİDDETE UĞRUYOR

   

  Raporda, Rusya (St. Petersburg’da) 14-17 yaşları arasındaki 172 kız ve 174 erkek üzerinde yapılan bir ankette, kızların yüzde 25’inin, erkeklerin yüzde 11’inin istemedikleri halde cinsel ilişkiye girdikleri belirtildi.

   

  TACİKİSTAN’DA KADINA ŞİDDET YÜZDE 50 ORANINDA

   

  Rapora göre, Tacikistan’da 18-40 arasındaki 550 kadınla yapılan bir ankette kadınların yüzde 50’sinin fiziksel istismara uğradığı açıklandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı