Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 66. yılı kutlandı

  Hürriyet Haber
  05 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Aralık 2000 - 00:01

  TBMM Genel Kurulu'nda, kadın parlamenterler, Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 66. yıldönümünü kutladılar.

  Birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Murat Sökmenoğlu, gün dolayısıyla üç kadın milletvekiline gündemdışı söz verdi.

  İlk sözü alan DSP Ankara Milletvekili Esvet Özdoğu, 1934 yılına kadar dünyada 17 ülkede kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildiğini anımsattı. Türk kadınına birçok gelişmiş ülke kadınından önce seçme ve seçilme hakkı verildiğini bildiren Özdoğu, 1946 yılında TBMM'de yüzde 2 olan kadın parlamenter oranının günümüzde yüzde 4.2'ye yükseldiğini, ancak bunun da yeterli olmadığını anlattı.

  Televolelerdeki gibi mi?

  FP Ankara Milletvekili Oya Akgönenç, kadın haklarının ''lütuf olarak verildiği''ne ilişkin iddiaların gerçekle ilgisi olmadığını bildirdi. Türk kadınının Kurtuluş Savaşı'nda ölümü göze alarak mücadele verdiğini belirten Akgönenç, 66 yıl sonra da kadın haklarının arzu edilen düzeye ulaşmadığını söyledi.

  Akgönenç, yönetim kademesindeki insanların, genç kızların ''ya televolelerdeki gibi ya da büyük Türk kadınları gibi'' yetişmesi yönünde kararlar alması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Değer verilmiyor

  MHP Antalya Milletvekili Nesrin Ünal, kültürel ve siyasi alanda Türk kadınlarının arzu edilen yerde olmadıklarını söyledi. Türklerde ve İslamiyette kadınların hep ön planda olduğunu anlatan Ünal, ''Ancak günümüzde kadınlara yeterli değer verilmiyor'' dedi.

  Devlet Bakanı Hasan Gemici, gündemdışı konuşmaları yanıtlarken, cumhuriyet öncesi kadınların toplumsal hayata katılımlarının çok düşük düzeyde olduğunu bildirerek, Cumhuriyet dönemi sonrasında kadınların ''eşit ve özgür yurttaşlar olduğunu'' ifade etti.

  1934'teki orana ulaşılamadı

  1934 seçimlerinde Meclis'teki yüzde 4.6 olan kadın parlamenter oranına günümüzde dahi ulaşılamadığını anlatan Gemici, kadınların birçok ülke gibi Türkiye'de de karar alma mekanizmasında hakettikleri noktada olmadığını söyledi.

  Hasan Gemici, hak ve eşitliğin yasalardan geçtiğini belirterek, Türk Medeni Kanunu'nda yapılması öngörülen düzenlemenin TBMM gündeminde bulunduğunu anımsattı.

  Hiç kadın bakan yok

  DYP İçel Milletvekilu Ayfer Yılmaz, oturduğu yerden yaptığı konuşmada, Türk kadınına haklarının lütuf olarak verilmediğini söyledi. TBMM'de temsil edilen kadın parlamenter sayısının dünya ortalamasının altında olduğunu bildiren Yılmaz, hükümette hiç kadın bakan bulunmamasını eleştirdi.

  ANAP İstanbul Milletvekili Nesrin Nas da, Türk kadınının haklarını alma konusunda TBMM'de bir Genel Görüşme yapılması gerektiği yolundaki görüşlere katıldığını bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı