Gündem Haberleri

  Kadın vekil sayısı arttı

  ANKA
  22.07.2007 - 23:11 | Son Güncelleme:

  Genel seçimlerin resmi olmayan kesin sonuçlarına göre 23. dönemde Meclis’teki kadın ağırlığı artıyor. 22.dönemde 24 olan kadın milletvekili sayısının yeni dönemde 40’a ulaşması bekleniyor.

  23. dönem Meclisi’nde kadınlar daha çok milletvekili ile temsil edilecek. Hemen her dönem kadın milletvekili sayısının azlığı nedeniyle eleştirilen TBMM’de 23. dönemde kadın milletvekili sayısının 40’a ulaşması bekleniyor. Meclis’e girecek kadın milletvekilleri arasında DTP’li bağımsız adaylar Aysel Tuğluk, Pervin Buldan, Fatma Kurtulan, Ayla Akat ve Bengi Yıldız, Gülten Kışanak, Emine Ayna, Sevahir Bayındır gibi isimler de bulunuyor. Meclis’e girecek isimler arasında ayrıca cumhuriyet mitinglerine ile öne çıkan Prof.Dr. Nur Serter ve Prof.Dr. Necla Arat da yer alıyor.

  CHP’den 22. dönem Meclisinden Nevin Gaye Erbatur, Birgen Keleş, Özlem Çerçioğlu, Bihlun Tamaylıgil gibi isimler yeniden Meclis’e girerken, Baykal’ın danışmanı Nesrin Baytok da Meclis’e giren isimler arasında yer aldı. AKP’den ise 22. dönemde yer alan ve listeye giren isimlerin yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen de Meclis’e girdi. MHP’den vekil olan isimler arasında Meral Akşener de yer aldı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı