GAZİANTEP HABERLERİ

"Kadın Ve Erkek Birbiriyle Rekabet Halinde Değildir"

IHA
28.02.2015 - 14:03Son Güncelleme :

GAZİANTEP’TE “ÇALIŞAN KADINLARDA AİLE VE KARİYER DENGESİ” KONULU SÖYLEŞİ DÜZENLENDİ.

IHA

Gaziantep’te “Çalışan Kadınlarda Aile ve Kariyer Dengesi” konulu söyleşi düzenlendi.
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, üyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşinin açılışında, hayatın bir sınav olduğunu ve bu sınavda geçmenin de en büyük ölçüsünün Kur-an’ı Kerim’de çok net bir şekilde verildiğini söyledi.
Medeniyetimizde, kadını ikincileştiren, yok sayan bir anlayışın olmadığını vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:
“O yüzden hepimizin, özellikle kadınların, ana olan kadınların, kızlarımızın bunu çok iyi analiz etmesi, bu soruların cevabını önce kendi yüreğimizde vermesi, yaşantımıza hissettirmesi ve buna göre geleceği inşa etmemiz gerekiyor. Kur-an’ı Kerim’in içine baktığınız zaman, ‘mümin erkekler, mümin kadınlar, münafık erkekler, münafık kadınlar, sabreden erkekler, sabreden kadınlar diyor. Bir eşitlik var, üstünlük takvadadır diyor, ölçüde belli. Hz. Havva’dan gelen bir yolculuk var. Şimdi siz kadını okutmayan, eve hapseden zihniyete Hz. Hatice’yi nereden, nasıl anlatacaksınız. Döneminin en güçlü ticaret kadını.”
Eğitimin önemli olduğunu, güçlü kadınlara ihtiyaç duyulduğuna vurgu yapan Şahin, üniversiteye giden kız oranlarının yüzde 35’lere çıktığını, istihdam oranının ise yüzde 70’lerde olduğunu belirtti.
Toplumun yarısının aklının iyi bir şekilde yönetilmesi gerektiğine işaret eden Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Ben şuna inanıyorum yüce mevlamın bize verdiği potansiyelde, o analığın verdiği güçle biz planlı ve programlı çalışabildiğimiz zaman, hem üzerimize emanet olan çocuklarımızı, bu topluma hazırlamada, onları vatana, millete hayırlı evlat yetiştirmede çok önemli bir zaman diliminde başarabiliriz, hem de bu toplumun bizden beklediği kariyerimiz, eğitimimiz, toplumun kalkınmasının bir parçası yapabiliriz. Bunlar birbirinin alternatifi değil ve bu güç bizde var. O yüzden çocuklarımızı da eğitirken taa baştan, çünkü ağaç yaş iken eğiliyor, bunları çok iyi vermemiz lazım. Erkek çocuklarımızı buna göre yetiştirmemiz lazım. Kadının hakkı artık çoğalmaya başladığı zaman bunu kabul etmeyen bir erkek zihniyetinde de çok ciddi başka sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz.”
Kadın ve erkeğin birbiriyle rekabet halinde olmadığını ifade eden Şahin, ikisininde birbirine yardım ederek, hak temelli bir bakış açısıyla yolculuğa çıkmaları gerektiğini vurguladı.
Konuşmaların ardından Başkan Şahin, Diyanet işleri Başkanlık Müşaviri Doç. Dr. Huriye Martı’ya bakır tabak ve çiçek takdim etti.
Söyleşiye, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsmet Zor, Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden "Kadın Ve Erkek Birbiriyle Rekabet Halinde Değildir" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2015 tarihinde saat 14 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Kadın Ve Erkek Birbiriyle Rekabet Halinde Değildir" haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

02 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  05:34
 • Guneş
  06:54
 • Öğle
  12:49
 • İkindi
  16:00
 • Akşam
  18:32
 • Yatsı
  19:46
Sayfa Başı