Dünya Haberleri

  Kadın ve çocukları diri diri gömdüler

  Hürriyet Haber
  11.08.2014 - 01:36 | Son Güncelleme:

  Irak İnsan Hakları Bakanı El Sudani, terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’nin en az 500 Ezidi’yi öldürdüğünü, bazı insanları diri diri gömdüğünü söyledi. ABD, yeni hava saldırısı düzenlerken, Kürt gruplar dün Mahmur’u geri aldı.

  IRAK’ta Sincar kentini (Şengal) 8 gün önce ele geçiren terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Ezidilere uyguladığı vahşetin detayları ortaya çıkıyor. İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Irak İnsan Hakları Bakanı Muhammed Şia el Sudani, IŞİD’in kentteki en az 500 Ezidi’yi öldürdüğünü, aralarında kadınların ve çocukların da olduğu bazı insanları diri diri toplu mezarlara gömdüğünü söyledi. Ezidilere yönelik İslam’ı seçmemeleri halinde öldürüleceklerine dair örgütün ültimatomunun süresi de dün öğleyin doldu. Sincar’dan kaçan Ezidilerin başlarına gelenleri anlattıklarını söyleyen Sudani, IŞİD’in en az 300 Ezidi genç kadını köle olarak esir aldığını söyledi.
  Sudani, “Onları ülke dışına götürmelerinden endişe ediyoruz” dedi.
  Öte yandan IŞİD’den kaçarak Sincar Dağı’na çıkan Ezidilerin dramı sürüyor. BM yetkilileri, şehrin düşmesinden hemen sonra 50 bin civarında kent sakininin dağa çıktığını belirtmişti. Önceki gün IŞİD’e karşı savaşan Kürt gruplar 10 bin Ezidi’yi kurtardıklarını bildirmişti. Irak parlamentosunun tek Ezidi milletvekili Feyyan Dahil, dün 20 bin Ezidi’nin daha Suriye üzerinden Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) topraklarına geçişinin sağlandığını kaydetti. Böylece önceki gün ve dün IŞİD kuşatmasından kurtulan Ezidilerin sayısı 30 bine ulaştı. Ancak geride kalanlar için endişeli bekleyiş sürüyor.

  MAHMUR’U KÜRTLER GERİ ALDI

  ABD’nin Sincar Dağı’ndan kaçamayanlar için geçen cuma başlattığı havadan yardım operasyonuna önceki gece İngiltere de katıldı. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius da gönderilen yardımları denetlemek için dün Irak’ın başkenti Bağdat’a gitti. Oradan da Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’e geçti.
  Fabius, Erbil’de IKBY Başkanı Mesut Barzani ile bir araya geldi. Barzani, “Terörist bir örgüt ile değil, terörist bir devlet ile savaşıyoruz” diyerek silah yardımı istedi. Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise “Bizim desteğimiz şu anda insanidir. Fransa şu anda askeri bir müdahale planlamıyor” diye konuştu.
  ABD savaş uçakları dün yeniden Erbil çevresindeki IŞİD hedeflerini bombaladı. Hava saldırısında silahlı bir kamyon imha edildi. Havan topu mevzilerine de saldırı düzenlendi. ABD bu saldırıdan önce Musul’un Mahmur ilçesiyle Güver nahiyesine konuşlanan IŞİD militanlarını hedef almıştı. PKK ve Peşmerge’nin de bulunduğu Kürt gruplar şiddetli çatışmaların ardından IŞİD’in ele geçirdiği ve Erbil’e 40 km uzaklıkta olan kilit Mahmur ve Güver’i dün geri aldı.

  Çocuklar gözümüzün önünde ölüyordu

  IRAK’ta IŞİD’in 2 Ağustos’ta Sincar ilçesine saldırmasından sonra kaçarak Sincar Dağı’na sığınan ve günlerce aç ve susuz kalan binlerce insan arasında ailesiyle birlikte bulunan gazeteci Berekat İso önceki gün kurtarılırken, yaşananları gözyaşları içinde anlattı. Rudaw TV’nin Sincar muhabiri Berekat İso, küçük kızı ile kurtarılırken, başka yönden dağa kaçan eşi ve 2 çocuğunun halen dağda aç ve susuz, binlerce kişi ile birlikte kurtarılmayı beklediğini söyledi. DHA muhabirine de konuşan İso, “Sincar dağında dünyada bugüne kadar yaşanmayan bir trajedi yaşanıyor. Çocuklar güzümüzün önünde ölüyordu ve bir şey yapamıyorduk” dedi. Habur Sınır Kapısı’nın karşısındaki İbrahim Halil Sınır Kapısı’nda binlerce kişinin Türkiye’ye girmek için beklediği ancak, evrakları olmadığından izin verilmediği kaydedildi.

  Ferit ASLAN- Bayram BULUT- Halil COŞKUN/ERBİL, (DHA)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı