Dünya Haberleri

  Kadın sunuculardan ‘zorla türban’ isyanı

  Hürriyet Haber
  31.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Katar’dan yayın yapan El Cezire televizyon kanalının 5 kadın sunucusu, kıyafet yönetmeliği yüzünden topluca istifa etti.

  El Hayat Gazetesi, Cumane Namur, Lina Zehreddin, Lüna el Şibel, Julnar Musa ve Nufer Efli adlı 5 sunucunun “yeterince muhafazakar bulunmayan” kıyafetleriyle ilgili olarak ocak ayında yönetimden gelen uyarıların ardından geçen hafta istifa ettiğini yazdı. İsrail’in Yediot Aharonot Gazetesi ise Hatice bin Ganna, İman Bennure, ve Lili el Şili adlı kadın sunucuların da yönetime taciz olayları nedeniyle “protesto mektubu” yazdığını öne sürdü.
  AFP’ye açıklama yapan bir yazı işleri görevlisi, “Bu toplu istifanın tek nedeni sunucuların kıyafetleriyle ilgili artan baskılar değil. Sorun çok daha derin” dedi.

  1996’da kurulan El Cezire, liberal görünen üslubuyla Arap medyasında imaj devrimi yapmıştı. ABD, kanalı “aşırı dinci grupların sözcülüğünü yapmakla” suçluyor.

  Kanal zafer gibi duyurmuştu

  Hatice bin Ganna (sol üstte), El Cezire’de işe başladığı 2003 yılında başını örtmeye başlamıştı. Kanal bu değişimi zafer gibi duyurmuştu. Lüna el Şibel (en solda) ve Lina Zehreddin (yanda sağda) ise türban baskısından şikayetçiydi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı