Gündem Haberleri

  Kadın savcının dikkati 11 yıllık cinayeti çözdü

  Nurettin KURT/ANKARA
  07.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara’da 11 yıl önce evinde asılı olarak bulunan ve kayıtlara "intihar" diye geçen Özal Altınok’un ölümünün sırrı, 11 yıl sonra bir kadın savcının dikkati sayesinde çözüldü. Yozgat Cezaevi’nden gelen itiraf mektubunu dikkate alıp araştıran savcı, Altınok’un ölümünün cinayet olduğunu ortaya çıkararak beş sanık hakkında dava açtı.

  ÇANKAYA Belediyesi’nde çalışan Özay Altınok, 17 Temmuz 1996 tarihinde Şentepe semtindeki evinde asılı bir halde bulundu. Olayı inceleyen savcı, otopsi yaptırmaya gerek görmeden Altınok’un ölümünü "intihar" olarak kayda geçirip dosyayı kapattı.

  Ama 2005 yılında Yozgat Cezaevi’nden gönderilen bir mektup, dosyanın bir kez daha açılmasını sağladı. Başka suçtan Yozgat Cezaevi’nde tutuklu bulunan yeğeni Oktay Yıldırım’ın yazdığı ve vicdan azabı çektiğini anlatan mektup, baba İsmet Altınok’un köyde bulunan kardeşi Fahri Altınok’a gitti. Mektubu okuyan Fahri Altınok, mektubu bir süre "kan davası çıkacağı" kaygısıyla sakladıktan sonra İsmet Altınok’a verdi. Baba Altınok, önce cezaevine giderek akrabası olan Oktay Yıldırım ile görüştü; sonra da Oktay Yıldırım’ın "Özay Altınok’u kendi evinde dört arkadaşıyla birlikte öldürüp intihar süsü verdiklerini" yazdığı mektubu ile birlikte bir kez daha savcılığa başvurdu.

  İhbarı ciddiye alan Cumhuriyet Savcısı Zeynep Doğar, dosyadaki olay yeri polis krokisi ile mektuptaki olay yeri anlatımının, bira şişelerinin durduğu yere kadar birbirini tuttuğunu belirledi. Cezaevindeki itirafçı Oktay Yıldırım’ın, cinayetin işlendiği evin sahibinin ve olayla ilgili diğer şahısların ifadelerini aldı. Sonunda yeterli delilin toplandığına kanaat getiren sAVCI Doğar, geçen ay itirafçı Oktay Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu beş sanık hakkında dava açtı. Savcı Doğar, sanıklar Oktay Yıldırım, Haydar Altınok, Aytekin Yıldırım, İsmail Ordu ve Şevze Ordu hakkında "birlikte tasarlayarak ödam öldürmek" suçundan ömür boyu hapis cezası istedi.

  Özay, kendini asanları şaka yapıyorlar sanmış /images/100/0x0/55ea53a2f018fbb8f878a37a

  Savcı Zeynep Doğar, iddianamesinde olayı şöyle anlattı:

  "Oktay Yıldırım’ın ifadesinde olay günü alkollü oldukları, ölen Özay’ın da alkol aldığı ve bu sebeple direnemediğine dair beyanlarını teyit etti... Maktulün ekonomik sıkıntı içine girdiği ve borcunu ödemediği, bu sebeple eşyalarının bir kısmını diğer şüphelilere satmak amacıyla evden çıkardıkları doğrulandı. Aralarında tartışma çıkınca ve Aytekin Yıldırım’ın azmettirmesi ile Özay’ı asmaya karar verdikleri, çamaşır ipinin ilmeğini şüpheli Haydar Altınok’un yaptığı, şüpheli Şevze Ordu’nun ilmeği Özay’ın boynuna geçirdiği, İsmail Ordu’nun da tavan yüksek olduğu için Özay’ın omuzuna çıkarak ipi bağladığı, maktulün alkollü ve akrabaları olduğundan bu hareketleri şaka olarak algıladığı ve direnmediği anlaşılmıştır."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı