Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kadın şairleri konuşturmadılar

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  28 Ağustos 2009 - 13:26Son Güncelleme : 28 Ağustos 2009 - 13:28

  Şair İlhan Berk'i anma toplantısında tüm konuşmacılar erkek olunca kadın şairler tepki gösterdi.

  İLHAN BERK'İN ŞİİRLERİNDEN SEÇMELER

  İLHAN BERK'İN FOTOĞRAFLARI

  Muğla'nın Bodrum ilçesinde, bir yıl önce yaşamını yitiren ünlü şair İlhan Berk, ölüm yıldönümünde, Türkiye’nin dört bir köşesinden gelen şair ve edebiyatçılar tarafından anıldı.

  Gümüşlük Akademisi Vakfı tarafından bu sabah düzenlenen ‘İlhan Berk Buluşması’nda biraraya gelen şair ve edebiyatçılar, ‘İlhan Berk Şiirleri Üzerine’ adlı sempozyumda, ünlü şairin şiirlerini okudu, yaşam felsefesini anlattı. Sempozyumda ‘İlhan Berk ve Anlamı’ konulu konuşma yapan şair Sina Akyol “Berk’in şiirleri kilise ile cami arasında gibiydi. Şiiri kiliseden duyulan çan sesleriyle, resullerin sözleri arasında bir yerdeydi yani. Çelişki yanılgı asla korkmadığı şeylerdi. Şiirin daha çok buralardan doğacağına inanmış gibiydi. Sözcüğün hatta harfin hatta rakamın şiirini yazardı. Anlamsızlığı sonuna kadar savunan bir şairdi” dedi.

  Şair Hüseyin Alemdar ‘Bir Uzun Adam İlhan Berk’, Mehmet Can Doğan ‘İkinci Yeni Öncesi İlhan Berk’, Sezai Sarıoğlu ‘Manası Dışarıda Maddesi İçeride Bir Şair’ isimli Berk için yazdıkları şiirlerini okudu.

  “İLHAN BERK BELLEĞİ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ”

  Gümüşlük Akademisi Vakfı Başkanı Latife Tekin, İlhan Berk’in hayatının önemli bir bölümünü geçirdiği Bodrum’da anısının yaşatılmasına katkıda bulunmak, şairin sevdiği şairleri ve dostlarını biraraya getirmek ve bir İlhan Berk belleği oluşturmak istediklerini belirterek, “Biz, onu sevenler gideceğini biliyorduk. Ama yine de gitmez sanıyorduk. O şiir yazıyordu çünkü, ölüme meydan okuyordu. Sanki sonsuza kadar Bodrum’daki masasından dizeler saçacaktı dünyaya. Ölümün yanına yaklaşamayacağı izlenimini veriyordu. Biz şairler ve yazarlar, Berk dostları işte böyle bir ustayı anmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

  KADIN ŞAİR GERGİNLİĞİ

  Bu arada, İstanbul’dan gelen şair Gülseli İnal, sempozyumdaki tüm  konuşmacıların erkek olmasına tepki gösterdi. İnal ayağa kalkıp “Erkek egemen toplumun örneğini burada da gösterdiğiniz için sizi protesto ediyorum. Burada konuşma yapan tüm şairler edebiyatçılar, erkek olmak zorunda mıydı? diyerek salonu terk etti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı