VAN HABERLERİ

Kadın Politikaları Daire Başkanlığı çalışmalarına başladı

AA / Cemal Aşan
21 Ocak 2015 - 13:04Son Güncelleme : 21 Ocak 2015 - 13:05

YEREL HABERLER VAN

AA / Cemal Aşan

VAN (AA) - Van Büyükşehir Belediyesince kurulan Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, kadınlara ayrım ve şiddet içeren yaklaşımların ortadan kaldırılması, koruyucu uygulamaların geliştirilmesi, kadınların ekonomik, toplumsal, kültürel ve sağlık açılarından güçlendirilmesi amacıyla yeni projeleri hayata geçiriyor.

Türkiye'de ilk kez Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nce kurulan Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, çalışmalarına başladı.

Daire başkanlığı bünyesinde, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Kadın Eğitim ve Araştırma ile Kadın Ekonomisini Geliştirme müdürlükleri kuruldu.

Kadın Politikaları Daire Başkanı Sevgi Özdinç, yaptığı açıklamada, temel hedeflerinin tüm belediye çalışanları ve meclis üyelerine cinsiyet eşitliği eğitimi vermek olduğunu belirterek, bu çalışmanın kısa sürede başlayacağını söyledi.

Kadın yaşam merkezinde kadınlar için birçok alanda atölyeler kurduklarını aktaran Özdinç, yaşam merkezi bünyesinde ayrıca kadına yönelik şiddetle mücadele biriminin de aktif bir şekilde çalıştığını, şiddet gören veya psikolojik desteğe ihtiyacı olan kadınlara psikologlar tarafından destek verildiğini bildirdi.

Temel amaçlarının kadınları evden çıkararak, sosyal, siyasal ve ekonomik hayatta aktif katılımını sağlamak olduğunu söyleyen Özdinç, şunları ifade etti:

"Şehir planlaması ile yapı mimarisinde cinsiyete duyarlı yaklaşımların, politikaların benimsenmesi ve uygulanması için kadınlar söz sahibi olacaklar. Şehircilik hizmetlerinde kadın yararına düzenlemeler ve örnek uygulamaları da gerçekleştirerek kadının toplumsal yaşama katılımını geliştirmek hedeflerimiz arasında yer almakta. Yine kentte yaşayan kadınlara ilişkin çok sayıda alan taraması, anket ve rapor hazırlayarak, elde edilen veriler ışığında politikalar geliştireceğiz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Kadın Politikaları Daire Başkanlığı çalışmalarına başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 13 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadın Politikaları Daire Başkanlığı çalışmalarına başladı haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   03:26
  • Guneş
   05:14
  • Öğle
   12:22
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   19:08
  • Yatsı
   20:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı