"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Kadın politikacılardan da skandal bekliyoruz!

Şuna varım...<br><br>Durumu eşitlemek adına bir, hatta birden fazla kadın siyasetçinin alt seviyelerdeki erkeklerle ilişkiye girmesine ve bu skandalların patlak vermesine varım.

Böylece erkek toplum tokat yer, biz kadınlar da keyifle izleriz.
Bakın mesela, Rus imparatoriçe Büyük Katerina’nın 34 yıllık hükümdarlığında, çoğu asker bir dolu genç sevgilisi olmuştu. Bu sevgililer, imparatoriçeyle birlikte olup onu memnun etmenin karşılığında cömert bir ücret alıyor ve sarayda kıyak pozisyonlara getiriliyorlardı.
Katerina’nın yüksek libidosu öyle nam salmıştı ki, 1796’da felç geçirip öldüğünde ilişkiye girmeye çalıştığı bir atın altında ezildiği dedikodusu hızla yayılmıştı!
O günden bugüne çok şey değişti.
Şimdilerde siyasetin güçlü kadınlarının adı seks skandallarına karışmıyor.
E malumunuz, siyasetin üst kademelerinde pek fazla kadın olmayınca skandal patlatacak kadın da pek bulamıyorsunuz.
Amerika’da kadın siyasetçileri çevreleyen tek tük küçük skandal oldu.
1989’da belediye başkanlığına oynayan Sue Myrick, kocasıyla ilişkisinin ‘kocası başka bir kadınla evliyken’ başladığını itiraf etti.
1998’de Cumhuriyetçi Helen Chenoweth, 1980’lerde altı yıl boyunca gizli ilişki yaşadığı evli bir erkeğin daha sonra ekibinde yer aldığını itiraf etti.
2004’te milletvekili Katherine Bryson’ın sevgilisiyle görüntüleri güvenlik kamerasına takıldı.
İngiltere’de John Major’la dört yıllık ilişkisini açık ettiği için kadın politikacı Edwina Currie kınandı.
2001’de Tayvanlı kadın politikacı Chu Mei-feng’in evli bir erkekle “başrolü paylaştığı” seks videosu basına sızdırıldı. Mei-feng özür dileyip istifa etti.
Tabii Bill Clinton’ın oval ofis maceralarının, Berlusconi’nin hareketli cinsel hayatının yanında, birkaç kadın siyasetçinin münasebetleri “Romeo ve Juliet” gibi kalıyor.
Üstüne üstlük Tayvan’da mesela, 30 yıl içinde kadın politikacı sayısı dörde katlandı, bugün kongredeki her altı politikacıdan biri kadın. Ama işte adı skandala bulaşan topu topu bir kadın çıktı. Demek ki kadın siyasetçilerin sayısı arttığında da skandal eğrisi yükselmiyor.
Kadın politikacıların adlarının seks skandallarına bulaşmamasının nedeni siyaset arenasında sayılarının az olması mı, libidolarının düşük olması mı, yakalanmamaları mı, siyaset ahlakları mı bilinmez ama kesin olan şu ki güç sahibi kadınlar güç sahibi erkeklerden daha akıllı.
Ne de olsa, özne politikacı dahi olsa, toplumun “Erkek adam yapar. Helal olsun. Yürü be koçum!” desteği kadınlar için pek geçerli değil.

Kadınlar artık böyle kariyer yapmasın

Gündemimizdeki son skandal, kendi içinde birçok skandal barındırıyor malum.
Bir siyasi parti liderinin önceden özel kalem müdürü, sonradan milletvekili olan bir kadınla ilişkiye girdiği iddiası...
Bunların birileri tarafından kaydedilip şantaj ve tehdit aleti olarak kullanılması...
Özel hayatın dibine kadar ihlali...
Bu işlerin arkasında bir belediye başkanının olduğu ve bu belediye başkanının bu siyasi lidere suikast düzenlenmesi talimatı verdiği iddiası...
Hepsi şu an memleketi sallıyor ki ne sallıyor. Günlerdir başka bir şey konuşmaz, okumaz olduk. E yerinde olarak...
Bense bunlar bir yana bir şeye takılıyorum.
Eğer doğruysa...
Eğer o videodaki bu parti lideri ve onun milletvekili ise...
Herkes aldatabiliyor ve bu sandığımızdan, bildiğimizden de fazla oluyor.
Ama bu alt-üst ilişkisi içinde olunca olmuyor işte.
Aşık dahi olabilirsin ama yapmayacaksın.
Üstüne, işini rapor ettiğin adama aşık olduysan ve ille de ilişki yaşayacaksan da gidip başka iş bulacaksın.
Kadınlar da artık böyle kariyer yapmaktan vazgeçsin be kardeşim.
Hep aynı hikaye...
Bir gün şaşırtsınlar bizi.
X