Gündem Haberleri

  Kadın kurultayı toplanıyor

  Hürriyet Haber
  21.11.2001 - 14:11 | Son Güncelleme:

  Kadın örgütleri temsilcilerinin katılacağı ''Kadın Sığınakları Kurultayı''nın 4'ncüsünün, 24-25 Kasım tarihlerinde Antalya'da toplanacak.

  Kurultaya Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi ev sahipliği yapacak. Cender Oteli'ndeki toplantıya,çeşitli illerden gelecek 100'e yakın kadın örgütünün temsilcileri katılacak.

  Akdeniz Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Gülser Öztunalı Kayır, toplumun her kesiminden kadının, başta aileiçinde olmak üzere yaşamın her alanında şiddete maruz kaldığını ve kurultayda bu sorunun ele alınacağını belirterek, kurultayın ikinci günü olan 25 Kasım'ın, ''Dünya Şiddete Hayır Günü'' olduğuna işaret etti.

  Avrupa Birliği standartlarına göre, 7 bin 500 kadın nüfus için birsığınma merkezi gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Kayır, bunu rağmen, İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerde açılan birkaç sığınma merkezinin, kaynak yetersizliği nedeniyle kapatıldığını söyledi.

  Antalya'da da uluslararası kriterlere uygun bir sığınma merkezi bulunmadığını belirten Doç. Dr. Kayır, ''Şiddete uğrayan kadınlara hukuksal ve psikolojik danışmanlık vermek amacıyla bir yıl önce Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi'ni kurduk'' dedi.

  Doç. Dr. Gülser Öztunalı Kayır, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla, ''Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Kadın Meclisi'' tarafından açılan merkezde, 10 avukat, 2 psikolog, 2 psikiyatrist, 1 jinekolog ve 35 gönüllü kadının görev yaptığını bildirdi.

  Doç. Dr. Kayır, şiddete maruz kalan, hukuksal ve psikolojik danışmanlığa gereksinim duyan kadınların, merkezin (0.242. 248 07 66) nolu telefonunu arayabileceklerini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı