ANKARA HABERLERİ

Kadın kamusal alanda suskun

Hürriyet Haber
09.01.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Kamusal alanda çalışan kadınların büyük bölümünün, olumsuz davranışla ve şiddetle karşılaştıklarında olayı suskunlukla geçiştirdikleri ortaya çıktı. KESK’in yaptığı araştırmaya göre, olumsuzluklar karşısında kadınların yüzde 60’ından fazlası herhangi bir şey yapmıyor, olayı suskunlukla geçiştiriyor.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

KAMU emekçisi kadınlar kamusal alanda çeşitli olumsuz davranışla ve şiddetle karşılaşıyor. Kadınların büyük bölümü bu olaylar karşısında herhangi bir şey yapmıyor, olayı suskunlukla geçiştiriyor.
KESK’ten yapılan açıklamaya göre, KESK AR, Ekim 2010’da 15 ilde Kamusal Alanda Kadına Yönelik Şiddet Araştırması gerçekleştirdi. Araştırma kapsamında 972 kamu emekçisi kadınla yüz yüze görüşmeler yapıldı.

Sendikalılar daha aktif

Araştırmada, olumsuz davranışlarla ya da şiddetle karşılaşan kadınların baş etme yollarına bakıldığında bu tür davranışlarla karşılaşan kadınların yüzde 60’ından fazlası herhangi bir şey yapmıyor, olayı suskunlukla geçiştiriyor.
Sendika üyesi kadınların iş yerinde şiddet ya da olumsuz davranışlar karşısında sendika üyesi olmayan kadınlara göre daha aktif bir tavır aldıkları görülüyor. Üst mercilere şikayet etme, konuşarak halletmeye çalışma, arkadaşlarından destek isteme ve benzeri tüm baş etme mekanizmalarını sendika üyesi kadınlar daha fazla kullanıyor.

Üçte biri hiçbir şey yapmıyor

“Sokakta aşağıdaki davranışların herhangi biriyle karşılaşıyor musunuz/karşılaştınız mı?” sorusuna kamu emekçisi kadınların dörtte biri sokakta fiziksel taciz ve sarkıntılığa maruz kaldığını ifade etti. Kadınların yüzde 24.7’si izlenilip takip edildiğini, yüzde 22.1’i aşağılayıcı küçümseyici davranış ve tavırlarla karşı karşıya kaldığını belirtti.
Kadınların sokakta uygulanan şiddete karşı geliştirdikleri karşı koyma mekanizmalarına bakıldığında “bağırmanın” başta geldiği görüldü. Kadınların yüzde 33’ü ise sokakta karşılaştıkları şiddete karşı hiçbir şey yapmıyor ya da yapamıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kadın kamusal alanda suskun haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı