ANKARA HABERLERİ

Kadın istihdamını ve eşitliği Çankaya'dan dinlediler

DHA
28.03.2016 - 11:24Son Güncelleme :
DHA

ANKARA, (DHA)- TOPLUMSALcinsiyet eşitliği ve kadın istihdamının desteklenmesi alanlarında Türkiye'ye örnek olan Çankaya Belediyesi, Fransız Kalkınma Ajansı'nın ev sahipliğinde düzenlenen 'Kadınların Saygın İşlere Katılımı ve Çocuk Bakım Hizmetleri' Fransa'dan ve Türkiye'den Görüşlerö konulu seminerde sunum yaptı
Türkiye'nin en kapsamlı ve kaliteli kreş hizmetini veren yerel yönetim olan Çankaya Belediyesi, diğer katılımcılara özellikle bu alandaki çalışmalarını ve deneyimlerini aktardı. Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) tarafından İstanbul'da düzenlenen “Kadınların Saygın İşlere Katılımı ve Çocuk Bakım Hizmetleri: Fransa'dan ve Türkiye'den Görüşlerö konulu seminerde, iyi uygulama örneklerine dair sunum yapan Çankaya Belediyesi, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın istihdamı ve kadın istihdamını kolaylaştıran projelerini anlattı.
Seminere, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı Okulöncesi Hizmetleri Genel Müdürlüğü gibi bakanlıklar ve bağlı kuruluşların yanı sıra üniversiteler, araştırma kurumları, sivil toplum örgütleri de katıldı. Seminere ayrıca Fransa Ulusal Aile Fonu (CNAF), Strasbourg Şehir Konseyi, Paris Şehir Konseyi, Fransa Ulusal Erken Çocukluk Dönemi Birlikleri Federasyonu ve Fransız İşyeri Kreşleri Federasyonu gibi uluslararası kuruluşlar da temsilci ve katılımcı gönderdi.
KREŞ HİZMETLERİ VE EŞİTLİKÇİ İSTİHDAM
Fransa ve Türkiye açısından kadın istihdamını kolaylaştırıcı uygulamaların kıyaslandığı ve deneyim paylaşımının yapıldığı seminerde Çankaya Belediyesi, “Fransa ve Türkiye'de Çocuk Bakım Hizmetlerinin Sağlanması - Yerel Yönetimlerin Sunduğu Hizmetlerö kategorisinde sunum yaptı. İki gün ve beş oturumda gerçekleştirilen seminerin ağırlık noktası kadınların istihdama katılımının ve bunun sürdürülmesinin önündeki kritik engellerin incelenmesi ve bu engellerin kaldırılması konusunda atılabilecek adımlara ilişkin deneyim paylaşımları oldu.
'Çalışma Yaşamında Kadınlar: Bugün ve Gelecek', 'Fırsat Eşitliği Modeli (FEM)' ve 'Sosyal Bakım Hizmetlerine Yapılan Kamu Yatırımlarının İstihdam, Cinsiyet Eşitliği ve Fakirlik Üzerindeki Etkileri: Türkiye'deki Durumö gibi başlıkların değerlendirildiği seminerde ayrıca özel işletmelerden gelen temsilcilerin, çalışanlarıyla yaşadıkları deneyimler de aktarıldı.
ÇANKAYA, UYGULAMALARINI AKTARDI
Çankaya Belediyesi, sunum yapmak üzere davet edildiği “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Çocuk Bakım Hizmetleriö başlığı dışında ayrıca etkinlik sekretaryasının talebi üzerine çocuk bakım hizmetlerinin geliştirilmesi için önerilerin ve iyi örneklerin tartışıldığı son oturumda da bir sunum yaptı. Belediyenin yürüttüğü sosyal projeler, çocuk bakım hizmetleri alanında hayata geçirilen çalışmaların ve sunulması planlanan hizmetlerin anlatıldığı bu sunuma katılımcı diğer kuruluşlar büyük ilgi gösterdi.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kadın istihdamını ve eşitliği Çankaya'dan dinlediler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 11 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadın istihdamını ve eşitliği Çankaya'dan dinlediler haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı