Dünya Haberleri

  Kadın imam namaz kıldırabilir mi

  Hürriyet Haber
  17.10.2008 - 16:58 | Son Güncelleme:

  İşte İngiltere'yi ve İslam alemini karıştıran tartışma. Daha önce bir kilisede, bir cemaate namaz kıldıran Amerikalı alim Amina Vadud'un bugün Oxford'ta cuma namazı kıldırması tartışma yarattı. İslam alemi tepkili.

  Kadın imam Amina Vadud

  İngiltere'de bir kadının cuma namazına imamlık etme ihtimali, tartışmaları da beraberinde getirdi.

  İngiltere'deki birçok dini lider, Amerikalı alim Amina Vadud'un, kadın olduğu ve namazda erkeklerin de bulunacağı gerekçeleriyle Oxford Üniversitesi konferans salonunda kılınacak cuma namazına imamlık yapmaması gerektiği görüşünü savunuyor.

  California Berkeley'de bir ilahiyat fakültesinde çalışan, aynı zamanda yazar da olan Vadud, üç yıl önce New York'ta bir kilisede bir cemaate namaz kıldırdığı için ölüm tehditleri almıştı.

  İngiltere Müslümanlar Derneği Başkan Yardımcısı Muhtar Bedri, ibadetlerin Allah'ın emrettiği şekilde yapılması gerektiğini belirterek, "Bizim bildiğimiz kadarıyla kadınlar namaz kıldırmaz" dedi. Bedri, Katoliklik gibi, kadın ve erkeğe farklı roller veren diğer dinlerden de örnekler verdi.

  Tartışma yaratan cuma namazını planlayan "Oxford Müslüman Eğitim Merkezi"nin Başkanı Taj Hargey, Hz. Muhammed'in yaşadığı dönemde Ümmü Varaka adlı bir kadının, kadın ve erkeklerin bulunduğu bir cemaate imamlık etmesine izin verdiğini söyleyerek, Vadud'un da cuma namazını kıldırabileceğini savundu.

  ÖLÜM TEHDİTLERİ ALMIŞTI

  ABD Berkeley California'da görev yapan ve İngiltere'de misafir öğretim görevlisi olarak bulunan Profesör Amina Wadud 3 yıl önce de New York'da imamlık yapmaya kalkışınca ölüm tehditleri almıştı.

  ABD'deki bütün camilerin reddetmesi sonucu kadın imam namazı bir İngiliz kilisesinde kıldırtmak zorunda kalmıştı.  

  Profesör Wadud bugün Oxford'da İslam ve feminizm konusunda vereceği konferans öncesinde bir hutbe okuyacak.

  Oxford Müslüman Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen bu etkinliğin, Kur'an'ın sadece erkeklere namaz kıldırtma izni verdiği konusunda ısrar eden gelenekçi Müslümaları kızdırması bekleniyor

  Protestoların şiddete dönüşmesini engellemek amacıyla polis tarafından güvenlik önlemleri alındı.

  Vadud, Mayıs 2006'da Türkiye'ye de gelmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı