Gündem Haberleri

  Kadın imam kavgası

  Süleyman DEMİRKAN Şehriban OĞHAN Ayda KAYAR
  28.03.2005 - 01:07 | Son Güncelleme:

  İsmail Nacar

  Camide saklambaç oynayın mı deniliyor

  ANKARA Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beyza Bilgin’in ‘Zorda kalınırsa kadınlar da imamlık yapabilir’ önerisine ilişkin sarf ettiği ‘Erkekler balkona çıksın’ sözleri yankı uyandırdı. Hürriyet’in dün manşetine taşıdığı sözleri değerlendiren İslami araştırmacı ve yazar İsmail Nacar, Ümmi Varaka olayının, İslam tarihinde çok özel ve genelleştirilmediğini söyledi. Nacar, ‘Sayın Bilgin, zorlama bir kabulü dayatmak için, ‘Kadın imam namaz kıldırabilir. Kadın gençse, güzelse, arkasındaki erkekler balkona çıksın’ demekle, millete namaz kılmayı değil, saklambaç oynamayı önermektedir’ dedi.

  Saim Yeprem

  Safları da yan yanaydı

  MARMARA Üniversitesi İlahiyet Fakültesi’nden Prof. Dr. Saim Yeprem de Hz. Muhammed döneminde başlayan kadın imam uygulamasını peygamber sonrası da bir süre devam ettiğini belirten Yeprem, ‘Ayrıca peygamber zamanında mescitlerde kadın ile erkek yanyana saf tutuyorlar. Bu bile zaman içinde değişmiş, kadınlar erkeklerin arkasında namaz kılmaya başlamışlar’ dedi. 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Eskicioğlu, İslam’da imamlığın liderlik olduğunu ve savunmaya dayandığını belirterek, ‘Bu nedenle erkeğin görevidir. Kadına bu görev verilmemiştir’ diye konuştu.

  Salih Akdemir

  Olmaz diye bir şey yok

  PROF. Dr. Bilgin’in sözlerine, aynı fakültede öğrencilerine aşkı ve sevgiyi anlattığı için ‘Aşk profesörü’ olarak tanınan Prof. Dr. Salih Akdemir destek verdi. Akdemir, ‘Kuran’da kadın imam olmaz diye bir şey yok. Ancak bizim toplumumuzda, İslam dünyasında mümkün değil. Çünkü erkeklerin kadın konusunda zaafiyetleri var. Erkekler ne zaman kendilerine hakim olabilirlerse, o zaman kimse kadın imama itiraz etmez’ dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı