Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kadın hakeme küfür edince

Sırp voleybolcu, altın sette skor 14-15 iken Rus hakem Zakharo-va’ya küfür etti. Kadınlık gururu ağır basan Zakharova, sarı kartı gösterince Avusturya takımı 1 sayı aldı ve maçı kazandı.

Celal DEMİRBİLEK
SON GÜNCELLEME

VOLEYBOLDA Kadınlar CEV Kupası’nda mücadele eden G.Saray Medical Park, önceki gün karşılaştığı Avusturya temsilcisi Post Schwechat’a, Sırp sporcusu Ivana Djerisilo’nun kader anlarındaki akıl almaz hareketleri ve maçın kadın hakemi Zakharova’nın hassasiyeti sonucu elendi.

Sen git, kaptanın gelsin
Deplasmanda oynadığı ilk maçı 3-2 kaybeden G.Saray, Burhan Felek Salonu’ndaki rövanşı aynı skorla kazanınca, turu geçen takım altın set ile belirlendi. 14-9 geriye düşen sarı kırmızılılar, inanılmaz bir performansla 14-14’lük eşitliği yakaladı. Daha sonra Avusturya takımı 1 sayı daha alıp skoru 15-14’e getirdi. İşte ne olduysa bundan sonra oldu...
Ivana Djerisilo bu sayıya itiraz etti. Rus kadın hakem Zakharova da, “Sen git, kaptanın gelsin” karşılığını verdi. Bu cevapla çileden çıkan Sırp sporcu, Zakharova’ya Rusça küfür etti. Hakem de sarı kartı gösterince, P.Schwechat otomatikman bir sayı almış oldu ve seti 16-14 kazanıp, turu geçen taraf oldu. G.Saray Kaptanı Arzu Göllü, hakeme, “Maçı bu şekilde bitiremezsiniz. Altı set boşuna mı oynandı?” diye isyan etti, ancak Zakharova, “Oyuncunuz benimle böyle konuşamaz. O nedenle maçı bitirdim ve buna hakkım var” dedi.

Aşırı hassas davrandı
Olayın diğer boyutu çok daha ilginç... Karşılaşmayı birlikte izlediğimiz Türk voleybol hakemleri, Rus kadın hakemin aşırı hassas davrandığını ifade ettiler. Daha deneyimli bir hakem olsaydı, Djerisilo’yu önce uyarır, oyuncu küfürlü konuşmayı sürdürmesi halinde ise sarı kırmızı kartları aynı anda çıkararak onu oyundan atardı. Böylelikle de sayı vermeye gerek kalmadan oyun devam edebilirdi. Ama Zakharova, oyuncuyu atacağına sayı vermeyi tercih etti. Sanıyoruz burada kadınlık gururu ağır bastı; bir kadının ettiği küfüre dayanamadı” diye konuştular.

Sözleşmesi tehlikede

G.SARAY Kulübü’nün voleyboldan sorumlu yöneticisi Yalçın Orhon, Avrupa’dan elenmenin şokunu yaşadıklarını belirtirken, Ivana Djerisilo’nun sözleşmesini tek taraflı feshedilmesini isteyeceğini söyledi. Orhon, “Böyle şey olmaz. Maçı 14-9 geriden gelip eşitle. Sonra rakip tartışmalı bir pozisyonla 15-14 öne geçsin, bir oyuncun da hakeme aşırı itiraz etsin ve onun gördüğü sarı kartla maçı kaybedeceksin... Bu olayı mutlaka değerlendireceğiz. Benim görüşüm turu kaybetmemize neden olan İvana Djerisilo’nun sözleşmesinin feshedilmesi şeklindedir. Sözleşmesini gözden geçirip kararımızı vereceğiz” diye konuştu.

Kendini kovdurmak mı istedi?

GALATASARAY Medical Park’ın bazı voleybolcuları, Ivana Djerisilo’nun ‘sanki kendisini kovdurmak’ istermiş gibi, hakem Zakharova’ya aşırı tepki gösterdiğini söylediler. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen sarı kırmızılılar, “Djerisilo’nun öfkesi maçtan sonra da bitmedi. Hakemin üzerine yürümek istedi. Biz engel olduk. O yine de küfürler savurarak soyunma odasına gitti. Djerisilo sanıyoruz kahraman olmaya çalıştı. O çok çılgın bir kız. Günahını almak istemiyoruz ama yaptığı hareketle kendini kovdurmak istemiş olabilir. O arkadaşımız yüzünden tüm takımın emekleri boşa gitmiş oldu” dediler.


Bunları da Beğenebilirsiniz