Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kadın gözüyle

  Hürriyet Haber
  06 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Şubat 2000 - 00:01

  En gözde parti CHP

  En önemli sorun pahalılık

  Hükümet başarılı değil

  KADININ Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD) tarafından yaptırılan araştırma, Türk kadınının büyük çoğunluğunun siyasete ilgisiz kaldığını, ayrıca vitrindeki siyasileri beğenmediğini ortaya koydu. Buna karşın ‘‘Beğenilen liderler’’ sıralamasında kadınların favorisi Başbakan Bülent Ecevit çıktı. Hiçbir lideri beğenmeyen kadınlar ise yüzde 55 gibi bir oran oluşturuyor. En beğenilen lider sıralamasında beşinci sırada yeralan Altan Öymen'in genel başkanı olduğu CHP ise yüzde 50’nin üzerinde bir tercihle kadınların en gözde partisi... Her 100 kadından 73'ü DSP-MHP-ANAP Koalisyonu için ‘‘Başarısız’’ derken, hükümeti başarılı bulan kadınların parti sıralaması DSP, MHP ve ANAP oldu. Türk kadınının siyasi duyarlılığını ölçmeye yönelik araştırma, kadın seçmen nüfusunun en geniş kesimi olan ‘evli’ kadınları kapsıyor. Araştırma için Ankara, İstanbul, İzmir ve bu metropollere yakın Kırıkkale, Kocaeli ve Aydın'dan 480'i ev kadını 480 de çalışan olmak üzere toplam 960 evli kadın ile görüşüldü.

  TÜRK KADINI APOLİTİK

  Araştırmanın ilk sonuçları, dünyada seçme ve seçilme hakkını kullanmada ilk olan Türk kadınının, siyaset arenasında geri planlarda kaldığını ve siyasi duyarsızlık içinde olduğunu ortaya koyuyor. İster çalışsın, ister çalışmasın Türk kadınının ‘‘Apolitik’’ olduğunun altını çizen araştırma, düşündüren sonuçlar sergiliyor. Ev kadınlarının yüzde 91'i, çalışan kadınların da yüzde 87'si herhangi bir dernek, vakıf gibi çalışmalara katılmadığını bildiriyor. Yine yüzde 87'si herhangi bir siyasi faaliyete girmeyen kadınların yalnız yüzde 13'ü siyasetle ilgileniyor.

  Kadının siyasete ilgisini artıran etkenler sıralamasında, Türkiye'nin siyasi ekonomik durumu, siyasi skandallar, rüşvet ve yolsuzluklar ile laiklik ve Atatürkçülüğe yönelik saldırılar ön planda geliyor. Çalışan kadınların yalnız yüzde 20'sinin katıldığı protesto gösterisi veya mitinglere ev kadınlarının katılımı da yüzde 13 düzeyinde kalıyor. Bu oran, geniş kitlelerde yankı bulan ‘‘Aydınlık için bir dakika karanlık’’ eyleminde ise yüzde 67'ye çıkıyor. Siyasi arenada boy gösteren kadınların en fazla katıldığı eylemlerde ilk sıraya ‘‘İşçi-memur hakları’’ oturuyor. ‘‘Laiklik ve Atatürk ilkelerinin koruması’’ amaçlı eylemler ikinci sırayı alırken, kadınlar öğrenci hakları, demokratik hak ve özgürlükler, siyasi ve/veya faili meçhul cinayetleri protesto için düzenlenen eylemlere de ilgi gösteriyorlar.

  KIZIM POLİTİKA YAPSIN

  Araştırmaya göre, kadının eşiyle birlikte karar verdiği en önemli alan alış-veriş oluyor. Apartman, kiracı ya da ev sahibi, belediye ve karakola ilişkin sorunları erkek çözüyor. Kadınların yüzde 99'u, ‘‘Türkiye'de kadınların ezildiğini’’ düşünüyor. Kendini ezilenler arasında gören kadın oranı yüzde 25'te kalırken, çalışan kadın ‘‘maddi’’ açıdan, ev kadınları ‘‘çalışmadıkları için’’ ezildiklerini savunuyor. Kadınların, siyasetin yanısıra günlük yaşama dair kararlardan da elini eteğini çektiğini ortaya koyan bu sonuçlara rağmen, yüzde 52'si ‘‘Kızım politikayla uğraşsın’’, yüzde 80'i de ‘‘Kızım çalışşın’’ diyor.

  İkinci

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ev kadınından yüzde 11.46, çalışan kadından ise yüzde 10.71 oy aldı.

  Üçüncü

  MHP lideri Devlet Bahçeli'yi ev kadını yüzde 11.88, çalışan kadın ise yüzde 6.88'le tercih etti.

  Dördüncü

  Ev kadınları DYP lideri Tansu Çiller'e yüzde 4.17, çalışan kadınlar ise yüzde 3.75 oranında oy verdi.

  En beğenilen lider seçildi

  Evli kadınların en beğendiği lider, DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit. Ecevit ev kadınlarından yüzde 15.83, çalışan kadından ise yüzde 15.63 oranında oy aldı. Ecevit'i, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli izledi. Türkiye'nin ilk kadın Başbakanı ve parti lideri Tansu Çiller, sıralamada dördüncü, CHP Genel Başkanı Altan Öymen beşinci oldu. Deniz Baykal, Murat Karayalçın, Ufuk Uras, Muhsin Yazıcıoğlu, Cem Boyner ve Recai Kutan gibi siyasilerin beğenilme oranları ‘‘bindeler’’de kalırken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel sıralamaya bile giremedi. Çalışan kadınların oy vermediği Demirel, yalnız ev kadınlarından ‘‘binde 63’’lük oranla ‘‘Beğenilen lider’’ oyu aldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı