Kadın girişimcilik fonuna destek arayışı

Hürriyet Haber
18.12.2009 - 10:59 | Son Güncelleme:

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından düzenlenen “1. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi”nde kurulması kararlaştırılan “Kadın Girişimcilik ve Liderlik Fonu”na ABD'den de finansman arayışı sürüyor.

İstanbul'da Haziran 2009'da düzenlenen zirvenin sonuç bildirisinde, katılımcıların, kadın girişimciliği ve liderliğini hem kendi ülkelerinde hem de tüm dünyada ileriye götürecek olası yeni modeller üzerinde durarak, Türkiye ve bölgesinde girişimci ve lider yetiştirmek üzere kurulması kararlaştırılan Kadın Girişimcilik ve Liderlik Fonu'nun ilk başlangıçta 10 milyon dolar olması öngörülüyor.

KAGİDER, yurt dışından finansman sağlama çalışmaları kapsamında, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un doğrudan desteklediği fona da başvuracak.
KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülseren Onanç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de iş yaşamına girebilecek kadın sayısının (15-64 yaş arası) 26 milyon olmasına karşın, kadın girişimcilerle birlikte çalışan kadın sayısının sadece 6 milyon olduğuna dikkati çekti.

“GELİRİMİZ ARTACAK, YOKSULLUK DÜŞECEK”

Avrupa ortalamasını tutturabilmemiz için 6 milyon olan çalışan kadın sayısını 16 milyona çıkarmamız gerektiğini belirten Onanç, çalışan kadın sayısının artmasının bir ülkenin hem ekonomik hem de demokratik gelişmişliği açısından önemli bir gösterge olduğunu vurguladı.
Gülseren Onanç, “Bizim şu anda yüzde 24 olan kadının iş yaşamına katılım oranını yüzde 29'a çıkarabilirsek gelirimiz yüzde 7 artacak, yoksulluğumuz yüzde 15 düşecek. Kadının iş yaşamına katılımı son derece önemli” dedi.

Bunun için bir seferberlik gerektiğini, seferberliğin ilk adımını kadınların oluşturduğunu ve kadınların “ben çalışmalıyım, üretmeliyim” demesi gerektiğini ifade eden Onanç, ikinci ayakta sosyal politikaların önemli olduğunu ve hükümetlerin özellikle esnek çalışmayı desteklemesi, üçüncü ayakta özel sektörün buna sahip çıkması gerektiğini kaydetti.
Kadının iş yaşamında daha fazla yer almasının sosyal boyutuna işaret eden Onanç, “Topluma eşit olarak katılabilen kadın; demokratik toplum demek, özgür kadın demek, daha sağlıklı bir nesil yetiştiren kadın demek” diye konuştu.

“KOORDİNELİ OLMAK GEREK”

KAGİDER'in düzenlediği “1. Uluslararası Kadın Girişimcilik ve Liderlik Zirvesi”nin sonuç bildirisinde kurulması kararlaştırılan “Kadın Girişimcilik ve Liderlik Fonu” çalışmalarına ilişkin soru üzerine Onanç, geçen hafta Ankara'da kadın girişimciliğe destek veren bütün kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının katımıyla bir toplantı yapıldığını bildirdi. Onanç, şunları söyledi:

“Sağolsun konuyu, Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığımız ve Bakanımız da sahiplendi. İlk çalışmayı yaptık. Türkiye'de hakikaten bu yönde yapılan çok iş var, ama çıkan sonuç beni tatmin etmiyor. Daha iyi sonuçların alınması, daha koordineli olması gerek. KAGİDER olarak biz o fonun hala takipçisiyiz. Yurt dışından da sağlayacağımız birkaç destekle ikinci zirveye kadar yapacağız demiştik, 27-28 Mayıs 2010 tarihindeki ikinci zirveye kadar onu yapmak istiyoruz.”

“ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI FONUNA BAŞVURU”

“Biz, başlangıç için 10 milyon dolarlık fon oluşturma taraftarıydık” diyen Onanç, fonun belirli bir kısmını ülke içinden belirli bir kısmını uluslararası kaynaklardan, Amerika ve Avrupa'dan temin etmek istediklerini söyledi. KAGİDER Başkanı Onanç, şunları kaydetti:

“Geçen hafta Brüksel'deydim. Bu projemizi anlattık, bunun nereden sağlanabileceği, ne kadar sağlanabileceği hakkında bize bir yönlendirme verdiler. Amerika'da Hillary Clinton'un direk desteklediği bir fon var. Oradan ilişkilerimiz var. Oranın Dışişleri Bakanlığının Kadını Güçlendirme gibi bir bölümü var, onun başında da bir büyükelçi var. Onların da fonları var. Onlar şu anda Kuzey Afrika'da, Fas'ta böyle bir projeye destek oluyorlar. Biz de ona başvuracağız. Biz yüzde 50'si Türkiye yüzde 50'si uluslararası gibi bir fonu bir araya getirmek istiyoruz.”

“400 BİN GİRİŞİMCİ KADIN HEDEFLENİYOR”

Türkiye'deki 80 bin girişimci kadın sayısının, AB seviyesine ulaşması için 320 bin kadını girişimci yapmamız gerektiğini belirten Onanç, öngördükleri kadın girişimci profilinin “bir işletme kurarak, istihdam yaratabilecek ve büyüme sağlayabilecek” kadınlar olduğunu, fon ile model örnek kadınların destekleneceğini söyledi.

Kadının özellikle sivil toplum kuruluşları ve politikada liderliğini, karar mekanizmasında olmasını çok önemsediklerini ifade eden Onanç, bunun için çeşitli çalışmaların yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı