Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kadın gazetecilerin elbisesine de karıştılar

  TAHRAN / DHA
  05 Şubat 2011 - 17:19Son Güncelleme : 05 Şubat 2011 - 20:11

  İran’da, mecliste görev yapan bazı kadın gazetecilerin giyim tarzını uygun bulmayan parlamento, tüm kadın gazeteciler için meclis tarafından tasarlanmış tek tip kıyafet giyme zorunluluğu getirdi. İran televizyonlarında yabancı yemek tarifi de yasaklandı.

  İran’ın yarı resmi haber ajansı İLNA’ın haberine göre, muhafazakâr milletvekili Fatemeh Rehber, bazı kadın gazetecilerin meclisin atmosferine uygun giyinmedikleri gerekçesiyle kadın gazeteciler için tek tip kıyafet uygulamasına geçildiğini bildirdi.

  İranlı milletvekili, parlamentoda görev yapan kadın gazeteciler için İslami örf ve adetlere uygun özel kıyafet tasarlandığını bildirerek, uygulamanın devletin diğer kurumlarına yayılmasını tavsiye etti.

  Milletvekili Fatemeh Rehber, bir sonraki adımın meclise gelen ziyaretçi ve konuklar için olabileceğini ifade etti.

  YABANCI YEMEK YASAĞI

  Öte yandan, İran Radyo ve Televizyon Kurumu (IRIB) Başkan Yardımcısı Ali Darabi, televizyon kanallarında yabancı yemek öğretiminin yasaklandığını bildirdi. Darabi, programlarda aşçılar tarafından sadece İran yemeklerini yapılabileceği ve tarif edilebileceğini söyledi. İranlı yetkili yasak gerekçesini bildirmedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı