ANKARA HABERLERİ

Kadın erkek eşitliğinin yolu Atatürk devrimleri

Hürriyet Haber
21.10.2007 - 00:00Son Güncelleme : 20.10.2007 - 21:10

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan, "Kadın-erkek eşitliğine bizi taşıyacak ana yol, Atatürk devrimleridir" dedi.

Hürriyet Haber

Prof. Dr. Saylan, Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nin Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde ortaklaşa düzenlediği "Türkiye’de Kadın ve Bilim" konulu çalıştayın ikinci gününde yaptığı konuşmada, kadınların siyasal sisteme girememeleri konusunun sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada sorun teşkil ettiğini kaydetti.

Doğusu ve batısıyla bütün dünyanın, kadının siyasal yaşama ortaklığını sadece sözel olarak istediğini ifade eden Prof. Dr. Saylan, "Tüm dünya, kadının iktidara, yani siyasal sisteme geçmesini, her şeye ortak yapılmasını istediğini sözel olarak söylüyor. Ama genel olarak yapılan uygulamalarla istemiyor. Türkiye’de ise insanlar eşitlik duygusundan yoksun. Verilen eğitimle de eşitlik duygusu köreltildi" dedi.

EŞİTLİK NEREDE?

Prof. Dr. Saylan, yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 3 bin 207 belediye başkanı içinde kadın sayısının sadece 18 olduğunu anlatarak, "Eşitlik nerede düşünün bakalım. Bu ülkede belediye başkanı olabilecek hiç mi kadın yok. Üniversitelerde rektörlerin yüzde 90’dan fazlası da erkek" diye konuştu.

Türkiye’de Osmanlı’dan bu yana kadınların bir katılım isteği olduğunu belirten Prof. Dr. Saylan, bazı kadınların o dönemde büyük gayretlerle gazete çıkardıklarını, dernekler kurarak bugünlere öncülük ettiklerini ifade etti.

Fakat bütün kadınlar düşünüldüğünde Osmanlı toplumunda kadınların yok sayıldığını söyleyen Prof. Dr. Saylan, bu gün bile hala Osmanlının izlerinin taşındığını vurguladı. Prof. Dr. Saylan, Türkiye’de geriye gidiş yaşandığını savunarak, şöyle konuştu:

UYGARLIK SELİ PARLATACAK

"Anayasanın değiştirilmesi ve Atatürk ilkelerinden bu kadar ödün verilmesi tamamen erkekler tarafından yapıldı. Sanki elden bir şey kaçmış da hiç olmazsa o kaçakları geri alalım düşüncesiyle hareket ediliyor. Politikada kadının dışlanması, cinayetlere kurban gitmesi, kuma edilmesi, berdele kurban gitmesi ve sadece ekonomik değere indirgenip, satılması gibi konular var. Bütün bunlar bu ülkede kimseyi rahatsız etmiyor mu acaba? Atatürk devrimlerini, kadın devrimleri olarak algılıyorum. Bu devrimler kadın-erkek eşitliğini sağlama üzerine kuruldu. Medeni yasadaki değişiklikler, eğitimin karma olması, öğrenim birliği, enstitülerin açılması, köylere öğretmen gitmesi, halk evleri, halk odaları açılması, köy enstitülerinin kurulması gibi konulara bakıldığında tüm bunlar halkın eşit şartlar altında eğitilmesini sağladı. Kadın-erkek eşitliğine bizi taşıyacak ana yol, Atatürk devrimleridir."

Prof. Dr. Saylan, çözüm olarak siyasetçilerin bu konularda, bu ülke için bir karara varmaları ve kaybetmeyi göze alarak hareket etmeleri gerektiğini ifade ederek, "Çalışkan, bilgili, namuslu, kendi insanını temsil edecek ve beklentisi olmayan insanlar halkı temsil etmeli. Akan uygarlık seline birtakım küçük setler konulabilir. Bir gün gelir onlar yok olur. İşte o zaman uygarlık seli, Türkiye Cumhuriyetini tekrar parlatacaktır" dedi.

10 yıla sığan devrimler

93 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ da, cumhuriyetin ilan edildiği yıllarda Türkiye’de çok büyük devrimler yaptıklarını belirterek, "Biz büyük bir milletiz. Çünkü biz Fransızların 100 yıl içerisinde yaptığı devrimi 10 yıl içerisinde gerçekleştirdik. Kıyafet devrimi, yazı devrimi, hukuk devriminden tutun, ölçü sistemimize kadar birçok şey değişti. Hatta Fransa’nın Rönesans’ını ve sanayi devrimini de biz o 10 yıl içinde yaptık" dedi. Hayatını üç devreye ayıran Çığ, "Ben üç dönemi birden yaşamış bir insanım. Birincisi cumhuriyetten önceki devir, ikincisi cumhuriyet devri, üçüncüsü ise Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonraki devir" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kadın erkek eşitliğinin yolu Atatürk devrimleri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı