"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Kadın eli değen kent

SEN benim yoksul tepem Altındağ’dan sonra varsıl tepesine çıkıp seyrine doyamadığım kentsin.

Atina-Ankara

Başkentim gibi senin de adın A harfi ile başlıyor. Sen Atina’sın. Senin tarihin 2500 yıllık tarih oysa Ankara genç bir başkent daha tarihi 100 yıllık bile değil... Sen demokrasinin de başkentisin; Ankara’nın demokrasisi hala sancılı süreçler yaşıyor. Senin kadın Kültür Bakanı Melina Mercouri bizim ülkemize yıllar önce gelip geçti. Oysa bizde henüz bir kadın kültür bakanı olmadı. Sen, bizden önce AB ülkeleri ailesine katıldın. Sana yıllar önce bir kadının, Dora Bakoyanni’nin belediye başkanı olarak eli değdi, Ankara hala bir kadın eli bekliyor... İnan seni kıskanmıyorum sadece iki sevdalı olduğum kenti bir an karşılaştırdım. Bir de sen benim Ankara’dan sonra ödül aldığım kent oldun. Avrupa’nın başarılı kadın sendikacısı ödülünü alırken; gönlümde manşet attım: Ankara’dan Atina’ya...
Ben, senin yazarlarını, şairlerini ve Yannis Ritsos’un Yunan direnme hareketini öven dizelerini biliyorum:
“Aynı gece, tutukladılar Aleko’yu.
Kimseyi ele vermedi Aleko. Üç gün
Üç gece asılı kaldı. Kimseyi ele vermedi.
Bir miltan gibi öldü Aleko.
Gerçek bir yoldaş gibi öldü. Son anında
Haykırdı: “Binlerce yıldız var içimizde bizim.
Öldüremezsiniz ki onları.”
Ve Oriana Fallaci’nin ‘Bir İnsan’ kitabını öyle okudum ki zihnimde kaldı...
Sen, dostlarımın doğup yaşadığı kentsin. Kitabı yazdığım yıllardaki ekonomik krizine çok üzüldüm... Protestocular yakıp yıkıyor sevdalı olduğum kentlerden biri olan seni, kahroluyorum. Krizi aşacağın günleri bekliyorum, Atina.
Bak, senin yazarın Dido Sotirio ne diyor:
“Sözlerinize dikkat edin. Çünkü sözler önce kalbe gider.”
Seni yazan kalemlere, sendeki seslere vurgunum...
Yaşar SEYMAN

Yeni bir ihale yine sürünceme

ESENBOĞA-Kızılay metro hattı Ulaştırma Bakanlığı’nca ihaleye çıkıyormuş. On yıllardır Çayyolu ve Sincan hatları belediyenin elinde tamamlanmayı bekledi. İnşaat kaderine terkedildi, tunelleri su bastı şimdi de çökmeler başladı. Bakanlık sözde bunları devraldı, kısa sürede bitecek dedi henüz bir hareket yok. Çökmeler sıradan oldu hatta birisi bir vatandaşın canına mal oldu.
Mevcut inşaatlar tamamlanmadan Esenboğa için ihaleye çıkılıyor.
Teknik detay sıradan insanlar için muamma ama biri bitmeden diğeri için atılan her adım işi uzatıyor metrosuz yıllara yıllar ekleniyor.
Ankaralı metroyu kullanmıyor, lafla oyalanıyor...
Çetin TOROS

Eryaman’da çöpden bıktık artık

ERYAMAN 1. Etapta oturuyorum 1,5 yıldır. Herşeyiyle çok güzel mütevazi bir semt. Fakat Selçuklular caddesi- Ş.Sinan Özarslan Sokaktaki çöp sorunu yıldırdı bizi. Eryaman Toplu Yapı yönetimine de bildirmemize rağmen aldığımız iki cevap var: “Tamam hemen ekiplerimize söylüyoruz” ile “Ama bizimde yapacağımız birşey yok”.
Bu çöpler yüzünden sokağımızda lağım fareleri dolaşıyor.
Belediyeyi arıyoruz belediye geliyor birikmiş çöpü alıyor birde anons yapıp gidiyor. “Atanları biliyorsanız söyleyin ceza keselim, yönetim bir konteynır yaptırsın” diyor haklı olarak.
Markete, durağa, parka vs. giderken elinde çöpünüde getiren vatandaş çöpünü bu noktaya bırakıyor. İnsanlar orayı çöp olarak biliyor artık.
Deniz UZUN

X