"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kadın doktoruna gitmeye korkuyorum

Güzin ablacığım, ben üniversiteye giden 23 yaşında bir genç kızım, sevdiğim de benimle aynı yaşta.

Bir süreden beri beraberiz. Evliliği ilerde düşünüyor ama, birlikte yaşıyoruz. Doğum kontrol yöntemi olarak yalnızca sevdiğim genç dikkatli davranıyor... Ama bunun da çok güvenilir olmadığını biliyorum. Bana belki de bir kadın doktoruna başvurmam gerektiğini söyleyeceksiniz. Ben de bunu düşünüyorum ama, beni lütfen kınamayın, ben kadın doktoruna gitmeye çekinen, hatta bırakın çekinmeyi bu düşünceyle bile çok büyük bir panik yaşayan bir insanım. Küçük bir kız değilim ama, nedense o masaya yatmak, o aletlerin düşüncesi bile beni çok ürkütüyor. Bunu belki de benim gibi uygar bir insana yakıştıramayabilirsiniz ama sonuçta ben böyle hissediyorum. Ne yapmalıyım? Doktora gitmeden, doğum kontrol açısından bana önerebileceğiniz bir yöntem var mı? <ı> RUMUZ : KAÇMAK

Sevgili kızım, bazı kadınlarda görülen bir korku bu. Bir anlamda doğal karşılamak da mümkün... Kadın hastalıkları doktorunun seni ürküttüğünü söylüyorsun; ancak sanırım, ilişkiniz böyle giderse ve sen yalnızca sevdiğin gencin korunmasına güvenirsen, pek yakında, ister istemez kendini bir doktorun muayenehanesinde bulacaksın. Çünkü hamile kalma olasılığın çok fazla. Üstelik, er ya da geç, her uygar kadın gibi böyle bir muayeneden geçmek zorundasın. İyi bir uzman, kadına acı vermeden, ürkütmeden, şefkat ve anlayışla muayene etmeyi bilir. Yaşamın boyunca, her kadın gibi, hastalıklardan korunmak, ya da doğum kontrol yöntemlerinden hangisinin sana uygun olduğunu öğrenmek, ya da en azından ilerde anne olmak için bir kadın doktorunun muayenehanesinin kapısını çalacaksın...Bana göre, hamile kalmamak için, hap ya da spiral kullanman en doğrusu. Ancak dediğim gibi gerek hap, gerekse spiral için mutlaka bir doktora danışmalısın. Yalnız bu şekilde, hangisinin senin için daha uygun olacağı saptanabilir. Spiral seçilirse, onu da zaten doktordan başkası uygulayamaz. Kendi başına karar verme. Çünkü yanlış bir karar alabilir, sağlığını tehlikeye düşürebilirsin. Madem uygar bir insansın kızım, bu korkunun anlamsızlığını zaman içinde görüp, yenebilirsin. Eğer korku değil de, daha çok utanmaya dayanan bir endişeyse, bu alanda çok başarılı kadın uzmanlar da var. Henüz çok genç olduğun için, kendini bir hemcinsinin karşısında daha rahat hissedeceksen, bir de bunu düşün istersen.

Şırnak Lisesi öğretmenleri kitap bekliyor

ırnak Çok Programlı Lisesi öğretmen ve öğrencileri olarak, lisemizin bünyesi altında bir kütüphane oluşturmak istiyoruz. Elde var olan imkanlar öğrencilerimiz için temel kaynak teşkil edebilecek böyle bir kütüphane oluşturmamıza maalesef olanak vermiyor. Bu nedenle hepimizin geleceği olan öğrencilerimizin, derslerine ve güncel yaşantılarına kaynaklık edecek ve onlara gelişim imkanı tanıyacak her türlü kitap, dergi, yazılı ve görsel yayınlardan oluşan yardımlarınızı bekliyor ve takdir ediyoruz.

Adres: PTT yanı, Çok Programlı Lisesi Merkez/ Şırnak Telefon: 0 486 216 28 72 Mail: sirnakcpl@mynet.com

Sevgili Şırnaklı öğretmen ve öğrenciler! Son zamanlarda, bu kitap isteklerine, halkımızın büyük ilgi ve destek verdiğini görüyor, çok seviniyorum. Örneğin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile TNT Ekspres’in birlikte düzenlediği bir kampanya başlatılmış ( Tel: 444 0 868). Belki siz de onlara bu dileğinizi bildirebilirsiniz. Eminim çağrınıza, sevgili okurlarım da duyarlı davranacaklar, okulunuzun kütüphanesine katkıda bulunacaklardır. Sevgi ve saygılarımla...

Annemle babamı sevişirken gördüm onlardan soğudum

Ben 13 yaşında bir okurunuzum. Size güvenerek sorunumu yazmaya karar verdim. Annem ve babamı olmadık şekilde, yani sevişirken birkaç kez yakaladım. Bunu onlara söyleyemedim, psikolojim çok bozuldu. Onları artık sevemediğimi hissediyorum. Ayrıca 6’ncı sınıftayken arkadaşlarım bana erkek-kadının ilişkisinin nasıl olduğunu anlatmışlardı. Mastürbasyondan da söz ettiler. Denemem gerektiğini söylediler, ben de denedim. Sonra alışkanlık yaptı ve birkaç hafta önce bırakmak için kendi kendime söz verdim. Beni teşvik eden ve alıştıran da arkadaşlarım oldu... Şimdi çok zor durumdayım. Ve endişe içindeyim. Acaba ilerde çocuğum olmaz mı?

<ı> RUMUZ: UTANÇ


Sevgili yavrum, henüz çok gençsin. Senin için cinsellik şu anda utanç vesilesi olabilir. Çünkü bu yönde hiç eğitim görmemişsin. Tüm bilgin, arkadaşlarının sana anlattığı bazı yalan yanlış öykülere dayanıyor. Bu yüzden, cinselliğe ürkek yaklaşman ve bunu ayıp ya da utanılacak bir şey gibi görmen çok doğal. Ancak, tüm canlılarda olduğu gibi, üreme içgüdüsü insanoğlunu da yönlendirir. Üstelik insanoğlu ruhunu besleyen sevgiyle, aşkla donatılmıştır. Cinsellik ve seks hayatının utanılacak bir tarafı yoktur ki... Sevgi ve aşkla bütünleştiğinde, kutsal bir duygudur hatta. Zaman içinde sevginin gücünü hissedecek, cinsel çekilme duyduğunda, bana hak vereceksin. Annenle babanın da birleşmeleri son derece doğal. Sen nasıl dünyaya geldin sanıyorsun? Ama tabii bunu senin görmen hiç hoş olmamış. Çünkü insan, ebeveynlerinin saygın imajı içinde, bu görüntüyü kabul etmek istemeyebilir. Cinsellik ancak iki kişi arasında ve dört duvar arasında kalmalıdır. Senin görebileceğini ya da duyabileceğini düşünerek daha dikkatli olmaları gerekirdi. (İstersen bu yazıyı onların görebileceği bir yere bırak.) Mastürbasyonu ise uzmanlar belirli bir sınır dahilinde kalmak şartıyla, doğal kabul ediyorlar. Çocuk konusundaki endişen yersiz. Tabii enerjini sarfedecek spor gibi alanlara yönelerek, bu alışkanlığından uzak durma kararını, takdirle karşılamak gerekir. Şu anda, derslerini ve kendini geliştirmeyi planlamaktan başka bir şey düşünmemelisin.
X