« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kadın ciritçiler erkeklere karşı

Uşak Bayan Atlı Spor Kulübü'nün ciritçileri, bu dalda başka kadın takımı bulunmadığı için erkek takımıyla antrenman yapıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Uşak Bayan Atlı Spor Kulübü sporcuları, Uşak Kalfa Korusu Spor Tesisleri Cirit Sahası'nda erkek cirit takımları ile haftada iki gün antrenmana çıkarak, at üstünde bu sporun inceliklerini başarıyla sergiliyor.

Takım kaptanı Aysun Yılmaz (30), gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 8 yıldır takımın başında bulunduğunu, bu sürede çok sayıda kadın ciritçi yetiştirdiğini, ancak yeterli desteği bir türlü bulamadıklarını ifade etti.

Cirit sporunun her şeyden önce devamlılık istediğini, sporcuların sürekli antrenman yapması, atıyla belli bir uyumu yakalaması gerektiğini anlatan Yılmaz, şunları söyledi:
“Kulübümüzün şu an aktif 6 sporcusu var ancak sadece benim atım var. At bakmak, onun ihtiyaçlarını karşılamak bir külfet. Diğer arkadaşlarım ekonomik sıkıntılar yüzünden at alamıyor. Biz de erkek cirit takımlarının atlarını kullanarak antrenman yapıyoruz. Erkek arkadaşlarımız bize yardımcı oluyor. Ancak her seferinde başka bir ata binen sporcu istediği performansı gösteremiyor. Çünkü at binicisini, binici atı tanımalı. Bu yüzden aynı ahenkte başarı gösteremiyor.”
Yılmaz, tek kadın cirit takımı olmaları nedeniyle erkek takımları ile sadece gösteri maçlarına çıkabildiklerini, bu maçlarda erkeklerin fiziksel üstünlüğü nedeniyle zorlandıklarını belirterek, şöyle devam etti:
“Bir erkek futbol takımı ile bayan futbol takımı müsabaka yapsa acaba ne sonuç çıkar? Ya da erkek tenisçi ile bayan tenisçi, erkek boksör ile bayan boksör. Erkeklerle maç yaparken elbette zorlanıyoruz ancak yapacak bir şey yok. Onlar kadar güçlü değiliz ama zekamızı kullanarak erkekleri yenmeye çalışıyoruz.”

Aysun Yılmaz, takım olarak amaçlarının cirit sporunu, Uşak'ı ve Türkiye'yi tanıtmak olduğunu sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler