Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kadın cinayetlerine karşı 7/24 nöbetteyiz eylemi

  İSTANBUL,(DHA)
  11 Mayıs 2011 - 23:14Son Güncelleme : 11 Mayıs 2011 - 23:14

  TAKSİM’de bir grup feminist, kadınlara uygulanan şiddete karşı protesto eylemi yaptı. Farklı illerde eş zamanlı yapılan "Kadın Cinayetlerine Karşı 7/24 Nöbetteyiz" eylemi, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Van, Sinop, Urfa, Diyarbakır, Adana ve Trabzon’da gece yarısına kadar devam edecek.

  İstanbul Feminist Kolektif üyesi yaklaşık 50 kişi, saat 19.00 sıralarında kadına yönelik şiddeti protesto etmek için Taksim Meydanı’nda toplandı. "Kadın Cinayetlerine karşı 7/24 Nöbetteyiz" sloganıyla eylem yapan grup adına açıklama yapan Beyhan Demir, kadın cinayetlerinin son bulması için mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, "Kadınlar savcılara başvurduğunda da öldürülüyor. Kadın cinayetleri giderek artıyor. Maalesef her gün gazetelerden bir kadın arkadaşımızı daha kaybettiğimizi haber aldığımız koşullarda yasama, yürütme ve yargı bu katliamı sadece seyrediyor" diye konuştu. İşlenen cinayetlerin son bulması için acil önlemler alınmasını isteyen Demir, başta Başbakanlık olmak üzere İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aileden ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Emniyet Müdürlüğü, mahkemeler, savcılıklar, valilikler ve belediyeler gibi tüm ilgili kurumları göreve çağırdıklarını ifade etti.

  Açıklamanın ardından grup üyeleri, öldürülen kadınların hayat öykülerini okudu. Eylem İstanbul’la birlikte Ankara, İzmir, Antalya, Van, Sinop, Urfa, Diyarbakır, Adana ve Trabzon’da saat 24.00’e kadar sürecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı