İZMİR HABERLERİ

Kadın Çalıştayı’na Geri Sayım Başladı

IHA
25.10.2015 - 11:45Son Güncelleme :

KARŞIYAKA BELEDİYESİ, KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI TOPLUMDA FARKINDALIK OLUŞTURMAK AMACIYLA, 5-6 KASIM TARİHLERİNDE KADIN ÇALIŞTAYI DÜZENLEYECEK

IHA

Karşıyaka Belediyesi, kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla, 5-6 Kasım tarihlerinde Kadın Çalıştayı düzenleyecek. Pek çok üniversite, sivil toplum örgütü, kurum ve kuruluşun destekleriyle gerçekleşecek çalıştayda, kadına şiddetin önlenebilmesi için proje başlıkları oluşturulacak; yol haritası belirlenecek.
Toplumda kadının yerini güçlendirmek adına pek çok örnek projeyi hayata geçiren Karşıyaka Belediyesi, bu kez de son yıllarda artış gösteren şiddet olaylarına dikkat çekmek için dev bir organizasyona imza atacak. Yaklaşık bir yıldır hazırlıkları süren ‘Kadına Yönelik Şiddet’ temalı Kadın Çalıştayı, 5 ve 6 Kasım tarihlerinde, Alsancak’taki Mimarlar Odası İzmir Şubesi binasında yapılacak. İlk gün ‘Şiddetin Tanımı ve Türleri’, ‘Toplumsal Cinsiyet Rolleri’ ve ‘Kadına Şiddeti Önleyici Çalışmalar’ başlıklarıyla üç farklı oturum düzenlenecek. İkinci gün ise çeşitli konularda eş zamanlı beş atölye çalışması yapılacak. Son olarak da tüm etkinliklere ilişkin ortak rapor okunacak. Oturum ve atölyelerde 28 profesör ve doçent doktorun da aralarında bulunduğu 100 kişi görev alacak. Kadınlar, tüm etkinliklere ücretsiz olarak katılabilecek.
KİTAP HAZIRLANACAK
Çalıştayın ardından, kadına yönelik şiddetin azaltılması için oluşturulacak proje başlıkları ve çalıştay sonuç raporunun yer aldığı bir kitap hazırlanacak. Kitap, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, üniversitelere, STK’lara ve özel sektör temsilcilerine gönderilecek.
DESTEKLEYEN KURULUŞLAR
Proje sahibi Karşıyaka Belediyesi öncülüğünde düzenlenen Kadın Çalıştayı’na; Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, İzmir Barosu, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü, ASPİM, TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü, Karşıyaka İlçe Müftülüğü, Ege Bölgesi Sanayi Odası, EGİKAD ve Karşıyaka Kent Konseyi Kadın Meclisi destek veriyor.
“ÖNCÜ OLDUK”
Çalıştayın büyük ses getireceğine inandığını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Kadına yönelik psikolojik ve fiziksel şiddet, maalesef son yıllarda giderek artan, küresel bir sorun. Her yaş ve sosyal statüden kadınlarımızın maruz kaldığı şiddeti önleyebilmek için toplumsal farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Biz bu amaçlı büyük bir adım attık, öncü olduk. Aylardır süren hazırlık çalışmalarımıza katılarak dolu dolu ve çok yararlı bir çalıştay programı hazırlamamızı sağlayan başta EGİKAD olmak üzere tüm destekçilerimize teşekkür ediyorum. Bu çalıştayla, kadına yönelik şiddete karşı önemli bir hareket başlatarak, pek çok önemli projenin hayata geçirilmesine aracılık edeceğimize inanıyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kadın Çalıştayı’na Geri Sayım Başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Ekim 2015 tarihinde saat 11 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadın Çalıştayı’na Geri Sayım Başladı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:41
  • Guneş
   07:18
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:11
  • Akşam
   18:35
  • Yatsı
   20:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı