« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kadın antrenör konsantrasyonu bozar mı?

Hırvatistan’daki erkek futbol takımını güzel ve alımlı bir kadın teknik direktörün çalıştırması, bu ilginç tartışmayı yarattı.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

HIRVATİSTAN’ın Viktorika Vojakovac takımının teknik direktörü seksi bir kadın olunca “konsantrasyon” polemiklerini de beraberinde getirdi. 2008 yılında Hırvatistan’ın en güzel 15 atleti arasına giren, 10 yıl milli takım ve Dinamo Zagreb forması giydikten sonra teknik direktörlüğe adım atan Thiana Nemcic kısa sürede ülkesinin en popüler isimlerinden biri haline geldi. Hırvat 5. lig takımlarından Viktorija Vojakovac takımının teknik direktörü olunca bir anda gündemin ilk sırasına yerleşen Nemcic, ülkesinde erkek takımı çalıştıran ilk kadın teknik direktör olmayı da başardı.

‘Antrenmanda beni çok iyi dinliyorlar’

HIRVAT basınında, verdiği pozlarla herkesi büyüleyen 24 yaşındaki teknik direktör hakkında “Kadınlar bu işi yapabilir mi?”den çok “Güzelliğiyle oyuncuların konsantrasyonunu bozar mı?” yönünde yorumlar yapılıyor. Bu tartışmaya karşılık erkek oyuncuların kendisini dinlediğini söyleyen güzel antrenör ise, “Her antrenmanda beni çok iyi dinliyorlar ve hiçbir problem çıkmadı. Çok iyi bir takımımız var. Ülkenin birinci ligine çıkmak istiyoruz” diye konuşuyor. Biz de güzel bir kadın teknik direktörün, erkek futbolcuların konsantrasyonunu bozup bozmayacağını bizim otoritelerimize sorduk.

FUTBOL TARİHİNE GEÇEN GÜZEL / FOTO GALERİ

Hayali İbrahimoviç

GÜZEL teknik direktörün en büyük hayali Paris Saint-Germain’e transfer olan İsveçli golcü Zlatan İbrahimoviç ile tanışmak.

OTORİTELERE SORDUK...

Hareketleri nasıl gösterecek?
NORMAL şartlar altında etkilemez ancak antrenmanlarda bazı hareketleri bire bir kendisi yaptıracaksa bazı etkileşimler yaşanabilir. Ama programı verip, işi yardımcılarına bırakıyorsa konsantrasyon problemi yaşanmaz.

Erman TOROĞLU

Konuşmasıyla motive edemez
KONSANTRASYON anlamında bir dezavantaj yaşanacağını düşünmüyorum. Ancak bizim mesleğimizde konuşmak ve tok bir ses tonu çok önemlidir. Ben konuşurken oyuncuları motive edemeyebilir diye düşünüyorum.

YILMAZ VURAL

Her yerde kadın yönetici var
BUGÜN iş hayatında da güzel ve çekici kadınların yöneticilik yaptığı bir dünyada yaşıyoruz. Futbolcuların konsantrasyon sorunu yaşayacaklarını sanmıyorum.

İLKER YAĞCIOĞLU

Bizde çok zor olurdu
AMATÖR küme ve profesyonel anlamdaki ayrımın çok iyi yapılması gerektiği kanısındayım. Özellikle Türk futbol kültürü içinde bu çok zor, hele ki profesyonel anlamda.

OĞUZ ÇETİN
 
Tuhaflık görmüyorum
BUGÜN kadınlar tır şoförlüğü bile yapabiliyorsa, antrenörlük yapmalarında bir tuhaflık görmüyorum. Oyuncular da konsantrasyon problemi yaşamaz.

ÖMER ÇATKIÇ


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler