Kadıköy'deki binalara deprem incelemesi

Hürriyet Haber
05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kadıköy Belediyesi tarafından kurulan ‘‘Zemin Etüd Laboratuvarı’’, ilçe içindeki binaların depreme dayanıklılık durumlarını incelemeye başladı. Eski yapılardan alınan beton örnekleri, bu laboratuvarda inceleniyor. Yeni inşaatlardan alınan beton örnekleri de incelenerek projede belirtilen statik hesaplarına uygunluğu araştırılıyor.

Kadıköy Belediyesi, Zemin Etüd Laboratuvarı'nı İstanbul'da ilk ve tek olarak nitelendiriyor. İlk olarak Fenerbahçe Stadı'nın zemin araştırmasını yapan laboratuvar, şimdi de Kadıköy'deki binaların depreme dayanıklılık oranlarını ölçüm altına aldı.

Tüm İstanbul'a hizmet

Tamamen bilgisayar ortamında ve elektronik olarak çalışan laboratuvarda, alınan örnekler incelenerek binanın kaç derecedeki depreme kadar dayanabileceği öğreniliyor. Elektronik röntgen cihazı ile kolon ve kirişlerde bulunan demir profillerin korozyon durumları ve statiğe uygun kullanılıp kullanılmadığı görülüyor.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Türkiye'nin yaşadığı büyük deprem felaketinden sonra, Kadıköy'de böyle bir laboratuvarın kurulmasının gerekli olduğunu belirtti. Öztürk, ‘‘Bu laboratuvarla yalnız Kadıköy'e değil, tüm İstanbul'a hizmet verilecek’’ dedi.

Laboratuvarda ölçüm fiyatları ise şöyle: Taze beton deneyleri 36 milyon, eski binalarda yapılan çalışmalarda alınan beton örneklerinin incelenmesi 25 milyon lira. Zemin çalışmaları, sismik kırılma ölçümü ise 40 milyon lira olarak belirlendi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı