Gündem Haberleri

  Kadıköy'de Uğur Mumcu'yu anma meşaleli anma yürüyüşü

  Cengiz ÇOBAN - -Mehmet AKTARAN / İstanbul DHA
  24.01.2015 - 19:49 | Son Güncelleme:

  Gazeteci Uğur Mumcu, Kadıköy'de düzenlenen bir yürüyüşle anıldı. Kadıköy İskele meydanında toplanan grup, meşalelerle yürüyüş yaptı.

  CHP Kadıköy ilçe teşkilatı tarafından düzenlenen anmaya, CHP milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ellerindeki Türk bayrakları, Uğur Mumcu ve Atatürk posterleri ile "Ben özgürlükçüyüm", "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz", "Vurulduk ey halkım unutma bizi" yazılı dövizlerle İskele Meydanı'nda toplanan grup, sloganlar attı. Grup daha sonra , ellerindeki meşalelerle Kadıköy Boğa meydanında kadar yürüdü. Burada yapılan açıklamada ise Gazeteci Uğur Mumcu anılarak, saldırı kınandı

  ŞİŞLİ'DE UĞUR MUMCU ANMASI

  Ankara'daki evinin önünde 22 yıl önce uğradığı bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden Uğur Mumcu, Şişli'deki anıtı önünde anıldı.
  Şişli Belediyesi tarafından Halaskargazi Caddesi üzerinde bulunan Uğur Mumcu Anıtı önünde saat 18.00'de yapılan anma törenine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende konuşan Sezgin Tanrıkulu, "O yazılarıyla karanlığı ve karanlık ilişkileri ortaya çıkartıyordu. Türkiye'nin bu günlerine işaret ediyordu. Onu Ankara'nın ortasında bir bomba ile ortadan kaldırdılar ama işaret ettiği geleceği hiçbir zaman ortadan kaldıramayacaklar. Uğur Mumcu o dönem işlenen karanlık cinayetlerden ilkiydi" dedi.
  Hayri İnönü ise, “Uğur Mumcu'suz geçirdiğimiz 22 yılda, yıldırılmaz gazetecilikleri, halkçı duruşları hizmetleri nedeniyle arabasında bombalanarak, sırtından kurşunlanarak, yıllarca hapsedilerek birçok kişinin kalemi susturuldu. Nice insanlarımızı doğruculuktan kaybettik. En son Paris'te yaşanan acı olaylar, milyonlarca insanın tepkisini basın özgürlüğüne çekti. Ülkemizde ise basın özgürlüğünün engellenmesine olan tepki, yıllardır dile getirilmekte. Yaşananlar, her geçen gün laik, Atatürkçü düşüncenin önemini hatırlatmaktadır" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı