Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kadıköy'de tribünler kırmızı beyaz

(A) Milli Futbol Takımı'nın Estonya ile yaptığı mücadelede tribünler kırmızı-beyaz renklere büründü.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Milli takımın diğer maçlarına oranla tribünlere milli formayla gelen taraftarların daha fazla olduğu görülürken, karşılaşma Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda yapıldığı için başta Fenerbahçe formalı olmak üzere tribünlerde, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor formasıyla taraftarlar yer aldı. Maç öncesi maraton üst tribünü boydan boya kaplayan Türk bayrağı açılırken, tribünler karşılaşma öncesi seremonide büyük bir coşkuyla İstiklal Marşı'nı okudu.

Teknik direktör Abdullah Avcı da maç öncesi basın toplantılarında yaptığı çağrılarda taraftarlardan, tribünlerde Türk bayraklarıyla ve kırmızı-beyaz formalı yer almalarını istemişti. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda milli takımı Estonya karşısında yaklaşık 50 bin taraftar destekledi.

Şehitler unutulmadı

Milli takımı desteklemeye gelen taraftarlar, tribünlerde yaptıkları tezahüratlarda şehitleri unutmadı. Sık sık “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” tezahüratları yapan taraftarlar, milli futbolcular ısınmak için sahaya çıktıkları sırada stat hoparlörlerinden çalınan “10. Yıl Marşı”na eşlik etti. Kale arkası tribünleri maç öncesinde karşılıklı olarak “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” tezahüratlarını yaptı. Tribünler daha sonra karşılıklı olarak “Vatan Sana Canım Feda” şeklinde uzun süre tempo tuttu. Taraftarlar, karşılaşma öncesi yapılan seremoniden sonra da şehitler için tezahüratlarını sürdürdü.

Kadıköy'de 532 gün sonra milli maç

(A) Milli Futbol Takımı, 532 gün sonra Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda maça çıktı. Kadıköy'de bundan önceki maçını 29 Mart 2011'de Euro 2012 elemelerinde Avusturya'ya karşı oynayan milliler, Arda Turan ve Gökhan Gönül'ün golleriyle 2-0 kazanmıştı. Milli takım, Estonya mücadelesiyle birlikte Kadıköy'de 11. milli maçına çıkmış oldu.

Ay-yıldızlılar, 2012 yılında Türkiye'deki ilk resmi maçına çıkarken, karşılaşma teknik direktör Abdullah Avcı'nın da Türkiye'deki ilk resmi maçı oldu.

Kaptanlardan fair-play mesajları

Maç öncesi iki takımın kaptanları, 7-11 Eylül tarihleri arasında kutlanan FIFA Fair-Play Günleri nedeniyle fair-play mesajı verdi. FIFA'nın resmi müsabakalarında fair-play konulu anonslar gerçekleştirilen bu hafta etkinliğinde, (A) Milli Futbol Takımı'nın kaptanı Emre Belözoğlu ve Estonya'ın kaptanı Ragnar Klavan, mikrofonla yaptıkları konuşmada kendi dillerinde centilmenlik mesajları verdi.

Resmi maç yemeği

Tükiye-Estonya karşılaşması öncesi iki ülke futbol federasyonu yetkililerinin katılımıyla resmi maç yemeği yenildi. Kandilli'deki bir restoranda yenilen yemeğe, TFF Yönetim Kurulu üyeleri Fethi Heper, Mete Düren, Genel Sekreter Prof. Dr. Emre Alkin, maç delegesi Roland Tis ile Estonya Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri Josep Katsev ve Arvu Sild katıldı. Yemekte taraflar, karşılıklı plaket takdiminde bulundu.

Notlar

-Karşılaşmayı Estonyalı 14 gazeteci takip ederken, tribünlerde çok az sayıda Estonyalı taraftar da yer aldı.
-Karşılaşma öncesi futbolcular ısındığı sırada Estonyalı bir futbolcunun sert şutu, kale arkasında oturan bir kişinin kafasına isabet etti. Bu kişi, çevresindekilerin yardımıyla bir süre sonra ayağa kalkabildi.

İlişkili Haberler