Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kadıköy'de torba yasa protestosu

  Haluk ATALAY / İSTANBUL, (DHA)
  01 Şubat 2011 - 15:35Son Güncelleme : 01 Şubat 2011 - 16:13

  KADIKÖY’DE toplanan bir grup sendikacı, Torba Yasa Tasarısı’nı protesto eden bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşün ardından bir otobüse binen sendikacılardan bazıları perşembe günü gerçekleştirilecek mitinge katılmak üzere Ankara’ya hareket etti.

  Kadıköy’deki Haldun Taner Sahnesi önünde toplanan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, ”Torba Yasa, geri çekilsin. Ankara’ya Yürüyoruz” cümlesinin yazılı olduğu pankartı açtı. "İş ekmek yoksa, barış da yok" , "Torba yasa geri çekilsin" , "AKP yasanı al başına çal" , "Hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır" , "Zam zulüm işkence işte AKP" ve "İşçi memur elele genel greve" sloganları atan topluluk, Söğütlüçeşme Caddesi üzerinden Hasanpaşa’daki Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’ne kadar yürüdü.

  TRAFİK FELÇ OLDU

  Sendikacıların yürüyüşünden Altıyol ve Söğütlüçeşme Caddesi olumsuz etkilendi. Caddenin daralması nedeniyle sürücüler ile eylemciler arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Trafik polislerinin olumsuz bir olay yaşanmaması için hayli uğraş verdiği dikkat çekti. Yaklaşık yarım saat süren yürüyüşün ardından topluluk, Fahrettin Kerim Gökay Caddesi’ne ulaştı.

  Burada topluluk adına açıklama yapan KESK MYK Üyesi Akman Şimşek, Torba Yasa Tasarısı ile çağdaş köleliğin getirilmeye çalışıldığını savunarak, ”Yasa meclisten geçerse ödünç memurluk yolu ile sürgünler yasallaşacak. Belediyelerde çalışan işçiler diğer kurumlar arasında mekik dokuyacak” diye konuştu.

  Torba Yasa Tasarısı’yla vergi affının da getirileceğini ifade eden Şimşek, sözlerine şöyle devam etti:

  ”Yüzde 80’lere varan dolaylı vergileri veren biziz. Maaşlarından en yüksek Gelir Vergisi kesilen bizleriz. Hastaneye gittiğinde katkı payları ödeyen bizleriz. Buna rağmen sermayeye af getirilirken, emekçilerin ödediği gelir vergisi dilimlerinde oranları düşürmüyorlar. Hükümet ucube arıyorsa, Torba Yasa Tasarısı’ndan daha büyüğünü bulamaz. 16 -18 yaş arasındaki 250 bin gencin 85 TL’sine, staj yapan öğrencilerin üç kuruşluk asgari ücretlerine göz dikmekten daha büyük ucubelik olabilir mi? Uluslararası sözleşmelere, kazanılmış haklara ve mahkeme kararlarına rağmen, Torba Yasa Tasarısı’na koydukları grev yasağından daha büyük ucubelik olabilir mi?"

  TUNUS’A MISIR’A BAKSINLAR

  AKP’nin iktidarda kalacağına inandıkça saldırganlaştığını öne süren Şimşek, "AKP kazanılmış haklarımıza pervasızca saldırıyor. Emekçilerin, ezilenlerin, kadınların ve gençlerin sabrını daha fazla zorlamamalarını tavsiye ediyoruz. Tunus’a, Mısır’a, Yunanistan’a dönüp bir baksınlar. Eğer oralar uzak geliyorsa bu topraklardaki emekçilerin mücadele tarihine, yarattığı büyük direnişlere baksınlar" diye konuştu. Açıklamanın ardından Ankara’ya gidecek olan sendika ve sivil toplumu kuruluşları üyeleri, bir otobüse binerek yola çıktı. Topluluk daha sonra olaysız dağıldı.

  KADIKÖY'DE YAPILAN TORBA YASA EYLEMİNDE TRAFİK OLUMSUZ ETKİLENDİ / FOTO GALERİ

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı