« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kadıköy vetosu

İstanbul Valisi Muammer Güler başkanlığında yapılan İl Spor Güvenlik Kurulu toplantısında, rakip takım seyircilerine ayrılan yüzde 5’lik kontenjanın F.Bahçe-Beşiktaş karşılaşmasında uygulanmaması kararlaştırıldı.

Adem KABAYEL
SON GÜNCELLEME
BEŞİKTAŞLI taraftarlara Kadıköy vetosu... İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu, Turkcell Süper Ligi’nde Fenerbahçe ile Beşiktaş takımları arasında 26 Şubat Pazar günü yapılacak derbi maçta Şükrü Saracoğlu Stadı’na konuk Beşiktaş’ın taraftarlarının alınmamasını kararlaştırdı.

Kurul, Vali Muammer Güler başkanlığında, dün İstanbul Valiliği’nde toplandı. İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Yücel’in de yer aldığı toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.

Vali Muammer Güler, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Fenerbahçe-Beşiktaş maçına, siyah beyazlı taraftarların alınmayacağını söyledi.

Toplantıda, bu maçla ilgili güvenlik önlemleri üzerinde de durduklarını ifade eden Güler, "18 Eylül’de oynanan Beşiktaş-F.Bahçe maçında, F.Bahçeli taraftarlara yer ayrılmamıştı. Mütekabileyet esasına göre, bu maçta da Beşiktaş taraftarına yer ayrılmaması kararı alındı" dedi.

İnönü’den çıkarılmışlardı

Kurul, sezon başındaki toplantısında "Üç Büyükler"in kendi aralarında yapacakları maçlara rakip takım taraftarlarının alınmamasını kararlaştırmış, bu uygulama sezonun 6. haftasında, 18 Eylül 2005’te BJK İnönü Stadı’nda yapılan Beşiktaş-F.Bahçe maçında devreye sokulmuştu.

BJK İnönü Stadı’ndaki maç için F.Bahçe taraftarına tribünde yer ayrılmamıştı. Buna rağmen, eski açık tribündeki rakip taraftar bölümünde oturan bir grup seyirci, maçın başlamasıyla birlikte F.Bahçee flamaları açıp, sarı lacivertli takım lehine bağırınca olaylar çıkmıştı. Bunun üzerine polis, F.Bahçe taraftarlarını stat dışına çıkarmıştı. Bu maçın ardından kurulun aldığı karar değiştirilmiş ve daha önceki yıllarda olduğu gibi rakip takım taraftarına, ev sahibi kulübün maçlarını oynadığı stat kapasitesinin yüzde 5 oranında yer ayrılmasına karar verilmişti.

Vali Muammer Güler, F.Bahçe-Beşiktaş derbisinin güzel bir ortamda oynanmasını istediklerini, bu karşılaşmada 2000 polisin görev yapacağını açıkladı.

Dostluğa gölge düştü

İl Spor Güvenlik Toplantısı’nda derbi maçta Beşiktaş taraftarına konulan yasak, siyah beyazlı yöneticilerin tepkisine neden oldu. Yönetici Süleyman Eren, "F.Bahçe Kulübü yöneticileri, taraftarlarımızın derbi maçı tribünden izleme hakkını ellerinden almıştır. Böylece dostluğa gölge düşmüştür. Alınan bu karar, yeni yetişen gençliğe kötü örnek olmuştur" dedi. "F.Bahçeli yöneticilerin rakip taraftarlara kapalı kafesler içinde maç izlettirmeleri de asla unutulmayacaktır" diyen Eren, şöyle devam etti: "Yakın bir zamana kadar büyük-küçük ayırımı yapmadan tribünleri dolduranlara kapılarını kapatanların aldıkları bu kararı adil bulmuyorum."

Vali Muammer Güler:

Küfüre karşı önlem alacağız

F.BAHÇE Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, toplantıya elinde gazetelerle gelirken, rakip taraftarların küfürlü tezahüratlarının yer aldığı haberleri örnek gösterip, soruna çözüm bulunmasını istedi. Yıldırım’ın gündeme getirdiği küfürlü tezahüratlar konusunu ele aldıklarını belirten Vali Muammer Güler, "Bu konuda gerekeni yapacağız" dedi.

Maçlarda taraftarların rakip takım yöneticilerine, kendi yöneticilerine, gazetecilere ve hakemlere yaptıkları küfürleri, şiddeti tırmandıran gelişmeler olarak değerlendirdiklerini ifade eden Güler, bu konuda alınması gereken önlemleri, önümüzdeki günlerde, ilgili kişilerin katılımıyla gerçekleştirecekleri toplantıda ele alacaklarını bildirirken, "Kimsenin küfür etme hakkı yoktur. Kurulumuz bunu gündeme almıştır. Kararlı bir duruş sergileyeceğiz" dedi.

GAZETELERLE GELDİ

Valilikte yapılan toplantıya Aziz Yıldırım, elinde gazetelerle geldi. Yıldırım’ın, maçlarda şahsı ve Fenerbahçe Kulübü’nü hedef alan küfürlerin önlenmesi için girişimlerde bulunulmasını istediği ve bu konuya dikkat çektiği öğrenildi.

Saracoğlu şölene hazır

F.Bahçe, pazar günü Şükrü Saracoğlu Stadı’nda konuk edeceği Beşiktaş derbisinde ilk kez 52 bin 500 sarı lacivertli taraftarın desteğini arkasına alacak.

FENERBAHÇE Şükrü Saracoğlu Stadı, pazar günkü Beşiktaş derbisine tam kapasite ile hazır. Bu önemli derbide 52 bin 500 taraftarının desteği takımlarının arkasında olacak ve stat adeta sarı lacivert renklere bürünecek. İl Spor Güvenlik Kurulu’nun dünkü toplantısında alınan karar gereği, Beşiktaş taraftarına yer ayrılmayacak stadın tamamını F.Bahçeliler dolduracak.

3.kez konuk seyirci yok

F.Bahçe-Beşiktaş maçıyla birlikte, derbilerde son dönemde 3. kez konuk takım taraftarı karşılaşmayı stattan izleyemeyecek. Bu sezonun ilk yarısındaki Beşiktaş-F.Bahçe derbisinin yanı sıra, 2002-2003 sezonunda F.Bahçe’nin G.Saray karşısında aldığı tarihe geçen 6-0’lık galibiyette konuk takım seyircisi stattan çıkarılmıştı.

Şölen hazırlıkları

Sarı lacivertli taraftarlar, sezonun ikinci yarısının ilk derbisinde şölene hazırlanıyor. Taraftarlar, statda oluşturacakları atmosferle, ligin ikinci yarısında performansında düşüş gözlenen sarı-lacivertli ekibe, önemli derbide destek vermeye çalışacak.

DERBİ HAZIRLIĞI BAŞLADI

LİG lideri F.Bahçe, kupa maçının sevincini bir kenara bıraktı, gözünü pazar günü oynayacağı Beşiktaş maçına çevirdi. Sarı lacivertli takım, izin yapmadan bugün Samandıra Tesisleri’nde derbi maçının hazırlıklarına başlayacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz