Gündem Haberleri

  Kadıköy’de kimlik arayışı paneli

  Hürriyet Haber
  04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Konseyi Derneği, merkezi idarenin görüşüne sunmaya hazırlandığı tasarısını anlatabilmek için düzenlediği etkinliklere Kadıköy'de başladı. İstanbul Konseyi Derneği Genel Sekreteri Orhan Erdenen'in verdiği bilgiye göre, dernek, ilçe bazında örgütlenmeye hazırlanıyor ve ilk adımı da Kadıköy'de atmak üzere. Bu nedenle Kadıköy Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘‘Kadıköy'ün Kimliği’’ konulu panele, sanat tarihi profesörü Semavi Eyice, Vakıflar Başmüdürlüğü Tarih Uzmanı Necdet İşli, dernek adına araştırmacı - yazar Orhan Erdenen, yüksek mimar Turhan Giritlioğlu ve KASDAV (Kadıköy Belediyesi Sağlık ve Sosyal Dayanışma Vakfı) Genel Sekreteri İnal Giritlioğlu konuşmacı olarak katıldı.

  Panel boyunca Kadıköy'ün kimliğinin nasıl yok edildiği, tarihinin nasıl unutulduğu anlatıldı. Panelden Kadıköy'ün geçmişi hakkında elimizde çok az bilgi ve belge olduğu sonucu ortaya çıktı. Semavi Eyice, eski adı Kalkedon olan Kadıköy'ün yerleşim geçmişinin çok eski olduğu bilinmekle birlikte, arkeolojisinin meçhul olduğunu anlatarak başladığı konuşmasında, doğma büyüme bir Kadıköylü olarak kendi tanıklıkları ve yaşamı boyu sürdürdüğü sanat tarihi çalışmaları sonuçları ile desteklediği bir kronoloji çizdi. Vakıflar Başmüdürlüğü tarih uzmanı Necdet İşli vakfedilmiş eserlerin dökümünü verdi. KASDAV Genel Sekreteri İnal Aydınoğlu ise vakıflarının bugün Kadıköy kültürü ve kimliğini korumak için yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Turhan Giritlioğlu ise Kadıköy'ün değişen mimarisini anlattı.

  Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de tarihi eserler konusunda uzman sorunu yaşadıklarını söyledi.

  Kadıköy’ün kaybolan tarihi üzerine notlar

  Sanat tarihi profesörü Semavi Eyice konuşmasına ‘‘Kadıköy’’ isminin yanlış kullanıldığını söyleyerek başladı. Eyice ismin doğrusunun ‘‘Kadıköyü’’ olduğunu belirtti.

  Kadıköy sınırları içinde bilinen en kapsamlı arkeolojik kazı 60'lı yıllarda Fikirtepe'de yapılmış. Çalışmadan çıkan bulgulara göre Fikirtepe'nin İstanbul'un en eski yerleşim bölgesi olduğu ortaya çıkmış.

  Kalkedon - Kadıköy arkeolojisi üzerine 1920'lerde Almanya üniversitelerinden birinde bir doktora tezi verildiği biliniyor ancak bu çalışma hakkında bugün hiçbir bilgi yok.

  Kadıköy'ün kimliğinin değişmesi en net Bağdat Caddesi'nde gözlemlenmiş. Şirketi Hayriye vapurlarının 19. yüzyıl sonunda Kadıköy'e işlemeye başlamasından sonra, Bağdat Kervan Yolu'nun iki yanına büyük bahçeler içinde yazlık köşkler yapılmaya başlamış. Bu yerleşim 1930'larda villalaşma sürecine girmiş. 1970 sonlarında iki - üç katlı apartmanlara bırakmış. 1985 yılında çıkan yeni İmar Kanunu aynı parsele ikinci bina iznini verene kadar Bağdat Caddesi'nin bakımlı bahçeleri yaşamını sürdürmüş. Bu tarihten sonra bahçe katliamı başlamış ve bugünkü görümünü almış.

  Vakıflar Başmüdürlüğü'nün bünyesinde tescil bürosu yok. Yani kurumun idare ettiği vakıf mülklerinin içinde ve etrafındaki tarihi eserlerin ve belgelerin tanzimi, tespiti ve envanteri yapılmıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı