AYDIN HABERLERİ

Kadı Kalesi Kazıları 15. Yılında

IHA
29.08.2015 - 22:12Son Güncelleme :

15. YILINA GİREN KADI KALESİ KAZI ÇALIŞMALARININ BU YIL Kİ BÖLÜMÜ TAMAMLANDI

IHA

Kuşadası’nın en önemli tarihi mirasları arasında yer alan Kadı Kalesi’ndeki (Anaia) kazı çalışmalarının bu yıl ki bölümü tamamlandı.
Büyük ilgi gören Kazı çalışmalarının 15. yılı ve ortaya çıkan eserlerin tanıtımı amacıyla Kadı Kalesi’nde bir tanıtım kokteyli düzenlendi. 15 yıl önce Kuşadası Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ege Üniversitesi işbirliği ile başlatılan Kadı Kalesi kazı çalışmaları, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Bizans Sanatı Ana Bilim Dalı Başkanı, Prof. Dr. Zeynep Mercangöz’ün başkanı olduğu kazı ekibi tarafından yürütülüyor. Tanıtım amacıyla düzenlenen kokteyle, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Kazı heyeti başkanı Prof. Dr. Zeynep Mercangöz ile turizmciler ve belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Kokteyl öncesi, davetlilere kazı alanı gezdirilerek, detaylı bilgi verildi. Kokteyl sonrasında gerçekleştirilen semazen gösterisi ise geceye renk kattı.
Kadı Kalesi’ndeki kazı çalışmalarının 2001 yılında başladığını açıklayan Kazı başkanı Prof.Dr. Zeynep Mercangöz “Anaia, Tarih öncesi dönemden Osmanlıya kadar çok uzun bir zaman aralığında da iskân görmüş. Ege deniz ticaretinde çok önemli bir noktaya kurulan Kadıkalesi/Anaia Höyüğündeki bilimsel kazılar 2001 yılından bu yana Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünden bir ekip tarafından özveriyle sürdürülüyor. Önümüzdeki yıllarda höyükte, kalede, anıtsal kilise ve altyapısında yapılacak kazı ve restorasyon çalışmaları alanın değerini daha da artıracaktır” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Kadı Kalesi Kazıları 15. Yılında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ağustos 2015 tarihinde saat 22 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadı Kalesi Kazıları 15. Yılında haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:08
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı