« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kaderi 1,5 yaşındayken değişti

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde 1988 yılında başheplivanlığı elde eden ve bir yıl sonra beyin tümörü nedeniyle hayatını kaybeden Recep Gürbüz'ün oğlu Ali Gürbüz, babasının bıraktığı altın kemeri ikinci defa Antalya'ya getirmenin heyecanını yaşıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Antalyalı başpehlivan Mehmet Öztürk'ün damadı Recep Gürbüz, 1988 yılındaki Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde finalde o dönemin ünlü pehlivanı Recep Kılıç'ı yenerek Antalya'ya ilk altın kemeri getiren başpehlivan oldu. 80 kilo olmasına rağmen başpehlivanlığı elde eden Gürbüz, o tarihte eşi Hatice Gürbüz ve 6 aylık çocukları Ali Gürbüz'ün de aralarında bulunduğu çok sayıda Antalyalı tarafından bir kahraman gibi karşılandı. Altın kemerin yıllarca sahibi olması beklenen Recep Gürbüz'e aynı yıl beyin tümörü teşhisi konuldu. Gürbüz, başpehlivanlık sevincini bir yıl yaşadıktan sonra bir daha Kırkpınar çayırına çıkamadan 26 yaşındayken hayatını kaybetti. Kentin gururu haline gelen Recep Gürbüz'ü kaybetmenin acısını yaşayan Antalyalılar, Gürbüz'ün kendilerine emanet ettiği Ali Gürbüz'e gözleri gibi baktı.

1,5 yaşındaki Ali Gürbüz, 1989 yılında babasının da anıldığı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde babasının en büyük rakibi Recep Kılıç'ın diktirdiği ve kaderini belirleyeceğinden habersiz olduğu kısbeti giydi. O kısbeti bir daha çıkarmayan Gürbüz, dedesi Mehmet Öztürk'ün desteğiyle 11 yaşında boy göstermeye başladığı Kırkpınar'da bütün boylarda dereceler yaptı. Kendisine inananların güvenlerini boşa çıkarmayan Gürbüz, babasının bıraktığı mirasa sahip çıkarak 650 ve 651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde altın kemeri boynuna taktı.

Gittiği ilçelerde yüzlerce araçlık konvoylarla karşılanıyor

651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde altın kemeri taktıktan sonra memleketi Antalya'da “krallar gibi” karşılanan Gürbüz, gittiği her ilçede vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Gittiği ilçelerde yüzlerce araçlık konvoyların karşılandığı ve Cumhuriyet altınlarının hediye edildiği Gürbüz'ün en büyük moral kaynağı ise 4 yaşındaki dayısının oğlu Ceyhun Öztürk ve yine aynı yaştaki teyzesinin oğlu Sadullah Kabakuşak.
Elmalı ilçesi, “Gürbüz” Sokak'taki evinde yaşayan Başpehlivan'ın 4 yaşındaki kuzenleri, Gürbüz'ün antrenörlüğünde yaşlarının küçük olmasına rağmen güreş tutup bir yandan da cazgırlık yapıyorlar. Annesiyle yaşadığı ve her odasında madalya ve kupalar ile babası Recep Gürbüz'ün fotoğraflarının bulunduğu evinde AA muhabirlerinin soruları yanıtlayan Ali Gürbüz, güreşin kendileri için bir gelenek olduğunu ve bu geleneği nesillerce sürdürmek istediklerini ifade etti. Dedesi ve babasının izinden gittiğini belirten Gürbüz, hedefinin bir daha başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olmak olduğunu dile getirdi.

Babasına Antalya'da büyük sevgi ve saygı duyulduğunu hatırlatan Gürbüz, “Babam beklenmedik bir zamanda vefat ettiği için Antalya halkı sevgilerini yaşayamadı. O sevgiyi şimdi bende yaşıyorlar. Babamın yarım kalan emanetini tamamlamak için, Antalya halkına o duyguları yaşatmak için yıllarca çalıştım ve başardım” dedi.

“Başpehlivan kızı, eşi ve annesiyim”

Ali Gürbüz'ün annesi Hatice Gürbüz ise eşinin 25 sene önce başpehlivan olduğunu, o gün eşiyle yaşadığı mutluluğun aynısını oğluyla da yaşadığını kaydetti. Eşinin arkasından hiç Kırkpınar'a gitmediğini ancak oğluyla 5-6 senedir Edirne'ye gittiğini belirten Hatice Gürbüz, “Hep bugünleri hayal ettim. Ali küçüklüğünden bu yana hep güreşin içindeydi. Hedefi babasının emanetini Antalya getirmekti ve bunu başardı. Bu acımızı hafifletiyor. Ali güreşirken babasının yanımızda olduğunu ve bir yerlerden bizi izlediğini hissettim” diye konuştu.

Ali Gürbüz'ün dedesi Mehmet Öztürk ise torunuyla gurur duyduğunu söyledi. Damadı Recep Gürbüz'ün 80 kilo olmasına rağmen Kırkpınar çayırını rakiplerine dar ettiğini belirten Öztürk, “Ben 80 kilo olup da başpehlivan olan bir güreşçi görmedim. Damadım halk tarafından çok sevilen bir sporcuydu. Antalyalılar bu nedenle Ali'ye büyük ilgi gösteriyorlar” dedi. Mehmet Öztürk, diğer torunlarını da güreşçi yetiştireceğini ve bu aileden daha çok başpehlivanların çıkacağını dile getirdi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler