"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Kader değiştirecek karar hazırlığı

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi yönetimi kentin gelişim seyrini değiştirecek bir karar hazırlığında.

Kent ucubesine dönen 144 metrelik Cumhuriyet Kulesi’ni kurtaracak, bina yoğunluğunun enine değil boyuna verilmesini sağlayacak karar teklifi önümüzdeki hafta toplanacak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne yetişmezse, Kasım ayında toplanacak Meclis’e yetiştirilecek.
Peki nedir bu karar, açıklayalım.
Kentin “yukarıya” doğru gelişimi engelleyen mania hattı yani uçuş güvenliği hatlarının yeniden düzenlenmesini sağlayacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek imzalı karar teklifi hayli çarpıcı ayrıntılar içeriyor. Kent içindeki askeri uçuşların kaldırılıp mania hatlarının değiştirilmesini öngören karar teklifi özetle şöyle:
“Günümüz kentsel gelişmesinin dikeyde yoğunlaşan ve açık alanları arttıran yapılaşma şeklinde olduğundan bahisle 30 yıl önceki askeri ihtiyaçlara binaen yapılmış Etimesgut ve Güvercinlik havalimanlarındaki eğitim amaçlı uçuşların kaldırılıp
şehir dışına alınması öngörülmektedir.

ÜST SINIR ATAKULE OLACAK

İmar planlarında gerekli düzenlemelerin yapılarak mevcut ve doğması muhtemel mania sınırı sorunlarının Atakule saçak kotu en yüksek doğal mania olarak esas alınmak ve bu yüksekliğin altındaki tüm bitmiş ve yapımı süre binalar açısından kazanılmış hak oluşturmak suretiyle çözümlenmesini ve bu hususların çözümüne ilişkin gerekli mania plan tadilatlarını içerecek Belediye Meclis Kararı talep edilmektedir.”
Karar teklifinde altı çizilen iki konu var. Birincisi kent içinde devam eden askeri eğitim uçuşlarının şehir dışına taşınmasını öngörüyor. Böylece kent içinde yapılacak gökdelenler, uçuş güvenliği hattına takılmayacak. Uçuş güvenliğine takılan Cumhuriyet Kulesi’nin önündeki tek engel ise imara aykırı yapılaşmadan ötürü Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı ve yürütmeyi durdurma kararı aldığı mahkeme kararı kalacak. Mania sorun uçözüldükten sonra bu da çözülebilecek bir problem olarak değerlendirilebilir.

DİKİNE BÜYÜME ŞANS OLABİLİR

İkinci önemli konu ise kentin en yüksek noktasının Atakule kabul edilecek ve gökdelenlerin ona göre yapılacak olması. Rakımın yanı sıra Atakule’nin kendi yüksekliği de eklenince dünyanın pek çok yerinde gördüğümüz dev gökdelenlerin Ankara’da da önü açılmış olacak. Aslında buna benzer bir teklif 2007 yılında belediye tarafından yapılmış ancak mania hatlarının revize edilmesi Milli Savunma Bakanlığı tarafından reddedilmişti. Belediye bu kez bir Meclis kararıyla mania hattını aşmaya çalışacak.
Sonuç ne olur bilinmez. Dikine büyüyemediği için enine yapılmış dev binalar ve AVM’lerle sıkışan kent gelişimi için dikine büyüme bir şans olabilir. Çevresi yeşil dikeyde büyümüş binalar kent silüeti için şans olabilir. Diğer taraftan Ankara biçimsiz gökdelen çöplüğüne de dönebilir. Kentin kaderini uygulamaya göre iyi yönde de kötü yönde değiştirlebilecek bu karar şimdiden çok konuşulacağa benziyor.

Kırıkkale’de dernek enflasyonu

KIRIKKALE Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü verilerinden alınan bilgilere göre kentte toplam 446 derneğin faaliyet gösterdiği ortaya çıktı. Derneklerin büyük bölümü cami, okul ve spor amaçlı olurken, bazılarının isimleri ve kuruluş amaçları da ilgi çekiyor.
Türkiye genelinde dernek sayısında orta sıralarda yer alan Kırıkkale’de, cami derneklerinin ilk sırada yer alırken, yardımlaşma derneklerinin de önemli bir pay sahibi olurken, mevcut sayının her yıl artarak devam ettiği gözlendi. Kırıkkale genelinde kurulan derneklerin amacına göre cami 120, yardımlaşma 114, okul 103, spor 40, kültürel 13, sağlık 11, dostluk 8, imar 7, Kızılay 6, çevre 5, THK 5, güzel sanatlar 4, ziraat 3, basın yayın 2, insan hakları 2, ilmi 1 olarak tesbit edildi. Türkiye’de kurulan dernek sayısınin ise 226 bin 607 olduğu, faal dernek sayısı 88 bin 852, feshedilen dernek sayısı ise 137 bin 755 olarak tesbit edildi.
Kırıkkale’de faaliyet gösteren bazı derneklerin kuruluş amacı ve ismi ise ilgi çekiyor. Bunlar arasında Taklacı Kuşları Sevenler Derneği, Güvercin ve Ötücü Kuşları Koruma ve Neslini Yaşatanlar Derneği, Kırıkkale Nargile Sevenler Derneği, Sevgi Yolu Öğrencilerini Destekleme Derneği, Kırıkkale Enerji Yollama Yardımlaşma Derneği, Sanayi Mahallesi 95. Sokak Camii Yaptırma ve Güzelleştirme Derneği.
X