Kademeli geçişte son durum

Burhanettin DEMİRCİOĞLU
10.11.2001 - 12:48 | Son Güncelleme:

Hükümetin 08.09.1999'da uygulamaya koyduğu emeklilikteki kademeli geçiş süresi yapılan başvurular sonunda Anayasa Mahkemesi'nde incelendi. 23 Şubat 2001'de kademenin Anayasa'ya aykırı bulunmasından sonra emeklilik hakkını kademeli olarak kazananların düzenlemeleri iptal edildi. Bu iptalin yürürlüğe girmesi için Resmi Gazete'de yayınlanmasından altı ay sonra hükümet tarafından özellikle Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçesi doğrultusunda yeni bir düzenleme yapılması gerekmektedir.

Yapılacak yeni düzenlemenin kesinlikle şu anda uygulanan kademenin aynısı veya çalışan sigortalıların bu kademe nedeniyle aleyhlerinde oluşan durumdan daha iyi olması gerekmektedir.

Birçok kişinin savunduğu 'bayanlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olsun' düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Sosyal güvenlik kurumları, şu anda iptal kararı Resmi Gazete'de yayınlanmadığından dolayı, sosyal güvenliğin amaçlarına ters olduğu halde, Anayasa'ya uygun olmayan, sosyal devlete yakışmayan, eşitlik ilkelerine aykırı kademeyi uygulamaya devam etmektedir.

Özellikle emekliliğini 08.09.2001'den itibaren eski yasaya göre kazananların mağduriyetleri devam etmektedir.

Bu arada kamu çalışanlarını erken emekli etme söylemleri ve kademe anlayışını savunanların bu söylemlere karşı çıkmaması bir çelişkidir.

Anayasa Mahkemesi, kademe ve bazı diğer sosyal güvenlik maddelerinin reddine ilişkin gerekçeli kararı üzerindeki incelemelerini tamamlayarak önümüzdeki günlerde Resmi Gazete'de yayınlanmak üzere başbakanlığa gönderileceğini açıklamıştır.

Resmi Gazete'de bu gerekçeli karar yayınlanır yayınlanmaz, hükümetin ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hatalarını anlayıp, sosyal güvenlikle oynamamaları, kişilerin kazanılmış haklarına ve emekli olma durumlarına dokunmadan sosyal güvenlik haklarını sigortalılara teslim etmeleri gerekmektedir.

Eğer istiyorlarsa, sigortalıların geç emekli olması için, geç emekliliği özendirme uygulamaları getirilmesi gerekir ki, çalışanlar gönül rızası ile çalışmaya devam edip hakları olduğu halde emekli olmasınlar.

Başta hükümet olmak üzere, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 'dediğim dedik' derse, bu tür uygulamalar Anayasa Mahkemesi'nden yine geri döner.

Hükümetten ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan, hiç kimsenin hakkının kaybolmayacağı sosyal güvenlik uygulamaları bekliyoruz.

SAĞLIK YARDIMI İÇİN 120 GÜN ŞARTI

Sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğinin 49. maddesi (a) bendindeki değişikliğin Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından yeni uygulamada, sigortalının SSK'nın sağlık yardımlarından yararlanabilmesi için 120 gün hastalık sigortası primi ödemesi şartı getirildi.

Sigortalıların sağlık yardımı, protez araç ve gereçlerinin sağlanması, takılması, onarılması, yenilenmesi ve gerekli hallerde muayene ve tedavi için yurtiçinde başka bir yere gönderilmesi halinde verilecek yol parası ve zaruri giderler karşılığı yardımlardan yararlanabilmesi için düzenlenen vizite kağıtlarında, ilk defa çalışmaya başlayan sigortalının, 60 günü hastalığın anlaşıldığı tarihten önceki altı ay içinde olmak üzere 120 hastalık sigortası prim günü bulunması gerekiyor. Daha önce çalışması olan sigortalılar için bu süre hastalığın anlaşıldığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 120 gün olarak belirlendi.

MEMUR MAAŞINA YÜZDE 6 ZAM

Ekim ayı enflasyonuna paralel olarak kamu çalışanlarının aylıklarında gerçekleştirilen yüzde 6 oranındaki maaş zammı 15 Kasım 2001'den itibaren geçerli olacak. Bu artış nedeniyle aylık katsayı 26 bin 420, taban aylık katsayı 172 bin 150, yan ödeme katsayısı ise 8 bin 395'e yükselmiştir. Yüzde 6'lık artış 15 Kasım'dan itibaren geçerli olmak üzere tüm sözleşmeli personelin mevcut brüt sözleşme ücretlerine yansıyacak.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı