Gündem Haberleri

  Kaddafi'nin son kalesi de düştü

  Hürriyet Planet
  20.10.2011 - 12:02 | Son Güncelleme:

  Libya’da devrik lider Muammer Kaddafi güçleriyle Sirte’yi ele geçirmek için bir ayı aşkın süredir çatışan Ulusal Geçiş Konseyi’ne (UGK) bağlı birlikler, kentin ele geçirildiğini açıkladı.

  Sirte’deki görgü tanıkları, UGK güçlerinin, Kaddafi yanlılarına ait olan son noktaları da ele geçirerek şehirde kontrolü sağladığını belirtti.

   

  Kentin doğusundaki operasyonların başında olan UGK komutanı Yunus El Abdali, “Sirte artık özgür, geride hiçbir Kaddafi gücü kalmadı… Kaçmaya çalışan Kaddafi yanlılarını takip ediyoruz” dedi.

   

  SİRTE'DEKİ ÇATIŞMALARDAN EN SON GÖRÜNTÜLER / FOTO GALERİ

   

  Böylece, Bin Valid’in ardından Kaddafi’nin memleketi ve elinde bulunan en büyük ikinci şehir de UGK’nın eline geçmiş oldu. Geçici hükümete bağlı birlikler, Sirte'nin merkezinde yeni ulusal bayraklarını dikti.

   

  Kentte bulunan yabancı muhabirler, UGK güçlerinin başlattığı son saldırının sabah yerel saatle 08.00’da başladığını ve yaklaşık bir buçuk saat sürdüğünü belirtti. Saldırının başlamasından hemen önce, beş kamyonet dolusu Kaddafi yanlısının kenti terk etmeye çalıştığı ancak UGK güçleri tarafından öldürüldüğü bilgisi verildi.

   

  "TELEVİZYONDAN DUYDUK"

  UGK’ya birlikler Kaddafi yanlılarının kenti terk etmesinin ardından evleri ve binaları aramaya başladı.

   

  Kendi adını verdiği körfeze bakan kıyı şehri Sirte, başkent Trablus’un düşmesinin ardından üç boyunca direnişi sürdürmüştü.

   

  Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre, Kaddafi yanlılarını taşıyan 100 araçlık bir konvoy kenti terk etti. Sirte'nin 10 km batısında ise şiddetli çatışmalar sürüyor.

   

  UGK'nin merkezi olan Bingazi'deki basın bürosundan bir yetkili, Sirte'nin düştüğü haberini hangi kaynağa dayandırdığı sorulduğunda, "televizyondan duyduğunu" söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı