Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kaddafi'nin son gününde yanında olan şoförü konuştu

  Hürriyet Planet
  28 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ekim 2011 - 17:07

  Libya’nın öldürülen lideri Muammer Kaddafi’nin 30 yıl boyunca şoförlüğünü yapan Huneyş Nasır, 42 yıllık Libya rejiminin son günlerinin inkar ve kafa karışıklığıyla geçtiğini anlattı.

  Nasır, Guardian gazetesi muhabiri Martin Chulov'a yaptığı açıklamalarda Kaddafi’yi en son Sirte’de bir yıkıntının üzerinde dünyası yıkılmış halde çevresine bakınırken gördüğünü belirterek, “Her şey patlıyordu. Devrimciler peşimizdeydi. Kaddafi korkmuyordu ama ne yapacağını da bilmiyor gibi görünüyordu. Onu ilk defa o halde gördüm” dedi.

   

  Bundan birkaç dakika sonra mutluluk sarhoşu isyancılar Kaddafi’nin son sığınağını da ele geçirdi.

   

  ULUSAL GEÇİŞ KONSEYİ: KADDAFİ'NİN KATİLLERİ YARGILANACAK

   

  Nasır, isyancıların içeri girdiği anda ellerini kaldırarak teslim olduğunu söyledi. Buna rağmen bir silahın kabzasıyla vurarak sol gözünü morarttılar. Nasır yere düşerken, isyancıların Kaddafi’yi saklanmakta olduğu kanalizasyon borusundan dışarı çıkarmaya çalıştığını gördü. Bir anda Kaddafi’nin etrafını isyancılar sardı. Sonra da dört bir yandan darbeler gelmeye başladı.

   

  ONLARDAN BAŞKA BİLEN YOK

  Kaddafi’nin yakalanmasının üzerinden bir hafta geçti. Görünen o ki bugün Nasır ve bir dönem Halkın Muhafızları birliğinin lideri olan kuzeni Mansur Dav dışında, Kaddafi’nin son günlerini anlatabilecek kimse kalmadı.

   

  Nasır, Misrata’da bir askeri birlikteki hücresinde yaptığı açıklamalarında, “Kaddafi’nin yakın çevresinden hayatta kalan başkaları varsa bile ben yerlerini ya da ne durumda olduklarını bilmiyorum. Devrimcilerle birlikte bir yerlerde olabilirler, belki de ölmüşlerdir” dedi.

   

  Kaddafi öldürülmeden önceki son beş günde “İkinci Bölge” olarak bilinen mahallede evden eve dolaşarak isyancılardan kaçmaya çalıştıklarını belirten emektar şoför, Kaddafi’nin çevresinde olan bitene anlam veremediğini belirtti.

   

  “Çok tuhaftı. Sürekli durup, batıya bakıyordu. Ama korkmuyordu” diyen Nasır, 30 yıl boyunca Kaddafi’den bir kez bile kötü muamele görmediğini de sözlerine ekledi.

   

  "KÖTÜLERLE SAVAŞIYORUZ" DEDİLER, İNANDIM

  Kaddafi’nin yakın çevresindeki birçok isim gibi Nasır da devrik liderin aşiretinden geliyor. Zaten aksi takdirde son günlerinde bile bağlılığının sürmesinin mümkün olamayacağı belirtiliyor. Zira iktidara getirdiği birçok isim son dönemde Kaddafi’yi terk ederken, yanında kalanlar da rejimin çöküşünü kabul etmekle çok şey kaybedecek olan kişilerdi. 

   

  Nasır için ise durum çok daha basitti. “Bana kötü insanlarla savaştığımızı söylediler, ben de inandım” diyen Nasır, Mart ayında emekli olduktan sonra bile Kaddafi’ye duyduğu bağlılığın sürdüğünü anlattı.

   

  Nasır, o günden sonra Eylül ayına kadar Kaddafi’yi görmedi. Daha sonra 10 Ekim civarlarında eski patronunun Sirte’de olduğunu öğrendi.

   

  Kaddafi yakalandığında bir devriye aracıyla Misrata’daki birliğe getirilen Nasır, Kaddafi’nin Salı günü şafak vakti yapılan cenazesine katılan bir avuç insandan biri oldu. Bunun yenilmez gördüğü biri için tahmin edilmedik bir kader olduğunu söyleyen Nasır’ın isyancıların elindeki kaderi de aynı derecede tahmin edilemez gibi görünüyor.

   

  İŞTE KADDAFİ'NİN CENAZESİNDE ÇEKİLDİĞİ İDDİA EDİLEN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

   

  KADDAFİ LİNÇ EDİLEREK BÖYLE ÖLDÜRÜLDÜ / WEB TV 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı