Dünya Haberleri

DÜNYA

  Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam'a kötü haber

  Hürriyet Haber
  11 Haziran 2017 - 22:29Son Güncelleme : 12 Haziran 2017 - 00:31

  Libya’da Kasım 2011’den bu yana tutuklu bulunan devrik Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam'ın serbest bırakılmasının ardından Libya Başsavcılığı harekete geçti.

  ÜLKENİN doğusundaki Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’ne (TM) bağlı General Halife Hafter güçlerinin yönettiği Zintan’daki silahlı gruplardan “Ebu Bekir es-Sıddık” Tugayı’nın sosyal paylaşım sitesinden yapılan açıklamada, Zintan kentindeki cezaevinde Kasım 2011’den bu yana tutuklu bulunan Seyfülislam Kaddafi’nin serbest bırakıldığı belirtildi. Açıklamada, “Devrik lider Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, geçen cuma günü serbest bırakıldı ve kentten ayrıldı” denildi.

  SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

  Libya Başsavcılığının Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam'ın serbest bırakılmasına ilişkin soruşturma başlattığı bildirildi.

  Libya Başsavcılığı Vekili İbrahim Mesud, yaptığı yazılı açıklamada, 28 Temmuz 2015'te Libya'nın devrik lideri Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam hakkında çıkarılan bir mahkeme kararı olduğunu ve bu karar gereği söz konusu kişinin arandığını belirterek, "Yasal işlemler, soruşturmalar ve yargı, mahkeme kararlarının uygulanmasını engelleyen herkesi kapsayacaktır." ifadelerini kullandı.

  UCM VURGUSU

  Seyfülislam Kaddafi'nin, insanlığa karşı suçlar işlediği için Uluslararası Ceza Mahkemesince de arandığını ifade eden Mesud, Libyalı tüm taraf ve resmi kurumlara, yargı makamlarının kararlarına saygı duyması çağrısında bulundu.

  Tobruk merkezli Temsilciler Meclisine bağlı General Halife Hafter güçlerinin yönettiği Zintan'daki silahlı gruplardan "Ebu Bekir es-Sıddık" Tugayı, dün kentteki cezaevinde Kasım 2011'den bu yana tutuklu bulunan Seyfülislam Kaddafi'nin serbest bırakıldığını duyurmuştu.

  Seyfülislam'ın, Temsilciler Meclisinin oluşturduğu geçici hükümette görev alan ve geçen yıl hayatını kaybeden eski Adalet Bakanı El-Mebruk Karira'dan teslim alınan eski yazışmalara ve Temsilciler Meclisince çıkarılan genel af yasasına dayanılarak serbest bırakıldığı kaydedilmişti.

  GENEL AF YASASI

  Seyfülislam’ın, Temsilciler Meclisi’nin oluşturduğu geçici hükümette görev alan ve geçen yıl hayatını kaybeden eski Adalet Bakanı el-Mebruk Karira’dan teslim alınan eski yazışmalara ve Temsilciler Meclisi tarafından çıkarılan genel af yasasına dayanılarak serbest bırakıldığı kaydedildi. Uluslararası Ceza Mahkemesi, birçok defa, 2011 yılındaki halk ayaklanması sırasında “insanlığa karşı suç işlemekle” suçlanan Seyfülislam’ın kendilerine teslim edilmesi çağrısında bulunmuş ancak bu talep Libya tarafından kabul edilmemişti.

  Seyfülislam, babasının ölümünden sonra Kasım 2011’de Libya’nın güneyindeki Sabha kentinde yakalanmıştı. Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam, eski istihbarat şefi Abdullah es-Senusi ve eski Başbakan El-Bağdadi el-Mahmudi gibi rejimin sembol isimlerinin de aralarında bulunduğu 37 kişi, 17 Şubat 2011’de başlayan halk ayaklanmasında “gösterileri şiddet kullanarak bastırmak, göstericileri öldürmek, köy ve şehirleri kuşatma altına almak ve kamu mallarını zarara uğratmak” gibi suçlamalarla yargılanıyordu.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı