Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kaddafi’yi nasıl vurdum

  Hürriyet Haber
  23.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Senad el Sadık el Ureybi adlı 22 yaşındaki genç, Libya’nın devrik lideri Kaddafi’yi kendisinin öldürdüğünü iddia etti. Bingazili olan Ureybi, “Sen benim evladım sayılırsın” diyen Kaddafi’yi Misratalı isyancılar almak isteyince kendi altın tabancasıyla iki el ateş edip öldürmüş. Kanıtı da Kaddafi’nin alyansı...

  LİBYA’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin dehşet verici sonu tartışılmaya devam ediyor. Kaddafi’yi öldürdüğünü iddia eden genç savaşçı Senad el Sadık el Ureybi dün internette yayınlanan bir videoda olayı şu sözlerle anlattı:

  "KADDAFİ'Yİ BEN VURDUM" / WEB TV

  Yarım saatte can verdi

  “Sirte saldırısı başlayınca Bingazili arkadaşlarımı bırakıp Misratalı milislere katıldım. Kaddafi’ye Sirte’de çocuklarla yürürken bir caddede rastladık. Şapka takıyordu. Saçından tanıdık ve Misratalı biri bana ‘Bu Kaddafi, hadi yakalayalım’ dedi. Ona tokat attım. Bana ‘Sen benim evladım sayılırsın’ dedi. İkinci bir tokat daha attım. ‘Ben senin baban sayılırım’ dedi. Sonra onu tutup yere yatırdım. Onu Bingazi’ye götürmek istedim ama Misratalılar onu kendi kentlerine götürmekte ısrar edince Kaddafi’yi vurdum. İki kurşun sıktım. Biri koltuk altına, diğeri başına. Hemen ölmedi. Ölmesi yarım saati buldu.”
  “Misratalılar onun altın tabancasını aldı ve beni Misrata’da görürlerse öldüreceklerini söylediler” diyen Ureybi, videoda etrafını saran bir grup milis tarafından kutlanıyor. Kaddafi’nin 41 yıllık eşi Safiye’nin adı kazılı altın bir yüzük ve kanlı bir ceket de görülüyor. İsyancılar Ureybi’ye “O yüzüğü iyi sakla, 1 milyon dolara satarsın” diyor. Times’a konuşan Libyalı bir yetkili ise Ureybi’nin adını vermeyerek “Kaddafi’yi vuran genci biliyoruz. O bir Libya vatandaşı. Onu koruma altına alacağız, bir kahraman” dedi.

  KADDAFİ'NİN LİNÇ EDİLMEDEN ÖNCEKİ SON SÖZLERİ / WEB TV

   

  İŞTE KADDAFİ'NİN ÖLÜMÜNÜN KANITI OLAN VİDEO / WEB TV

  Ölümcül hata telefon

  Libyalı kaynak ayrıca “Kaddafi önce Doğulu isyancılarca yakalandı. Sonra Misrata grubu onu almaya geldi. Doğulular bundan hoşlanmadı ve bir asker Kaddafi’nin altın silahını alıp onu vurdu. Sonra da Misratalılara ‘onu şimdi alabilirsiniz’ dedi” diye konuştu.
  Bu arada Kaddafi’nin ölümcül bir hata yaptığı,  ölümünden bir gece önce uydu telefonu kullanınca yerinin tespit edildiği ortaya çıktı. Kaddafi, Libya’nın güneyindeki taraftarlarını aramış ve onlardan 12 bin gönüllü asker istemiş. NATO güçleri, uydudan Kaddafi’nin yerini tespit etmiş ve kaçarken konvoyunu vurmuşlar./images/100/0x0/55ea3c9cf018fbb8f8732d29

  KADDAFİ'NİN SONU ADIM ADIM GELDİ / FOTO ANALİZ

  Cesedi örttüler

  Kaddafi’nin Misrata’da bir et soğutucusunda teşhir edilen cesedinin dün üstü örtüldü ve kafası mermi deliği görülmeyecek şekilde yatırıldı. Oğlu Mutasım ile sergilenen ve çürümeye başlayan cesedi görmek için hâlâ yüzlerce kişi kuyrukta. Kaddafi’nin diğer oğlu Seyfülislam halen firarda. Eski istihbarat şefi Abdullah El Senusi’nin ise Nijer’de olduğu iddia edildi.

  Otopsi yapılmayacak

  BM, ABD, Rusya ve bazı Afrikalı liderler, Kaddafi’nin ölümünün aydınlatılmasını isteyerek şeffaflık çağrısı yaptı. Uluslararası Af Örgütü ölümü “savaş suçu” olarak niteledi. Ancak Libya’nın geçici yönetimi, soruşturma başlatılsa da otopsi yapılmayacağını açıkladı. ABD’li eski başkan adayı, senatör John McCain ise, Rusya Başbakanı Vladimir Putin için “Kaddafi’nin ölümünden sonra endişelenmesi gerek” dedi.
  Cibril bugün istifa ediyor
  Öte yandan Libya’nın yeni yönetimi bugün Bingazi’de nihai zaferi ilan edecek. Ulusal Geçiş Konseyi Başbakanı Mahmud Cibril, zafer ilanının ardından istifa edecek.  Cibril, daha önce UGK hükümetinin ülkenin denetimini tamamen ele geçirdiğinde istifa edeceğini belirtmişti. Cibril seçimlerin de sekiz ay içinde yapılması için çağrıda bulundu.

  Ayşe babasını aradı, isyancı ‘Alo’ dedi

  Dubai ve Ürdün TV’lerinde yer alan haberlere göre Kaddafi’nin Cezayir’e sığınan kızı Ayşe babasının öldüğü haberleri üzerine onu cep telefonundan aramış. Telefona cevap veren isyancı, “Yaşlı kıvırcık kafa öldü” deyince Ayşe çığlık atarak “fareler” diye bağırmış. İsyancılar ise Kaddafi’yi soyduklarında iç çamaşırı olmadığını görünce şaşırmışlar. Times’a konuşan bir kaynak “Neden bilmiyorum. Çamaşır kullanmıyormuş. Tuhaf bir adam” dedi. Albay’ın cesedinin kaderi ile ilgili UGK içindeki tartışmalar ise kutlamaları gölgeledi. Bazıları onun İslam dininin icaplarına uyularak Sirte’ye gömülmesini savundu.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı