Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kaddafi’nin milyarlarca dolarına İngiltere el koyacak

  Telegraph
  25 Şubat 2011 - 09:45Son Güncelleme : 25 Şubat 2011 - 09:45

  İngiltere Hazine Bakanlığı, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin İngiltere’de milyarlarca dolarlık mal varlığı olduğunu ve bu varlıklara kısa bir süre içinde el konulabileceğini belirtti.

   

   

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Kaddafi’nin söz konusu varlıklarının, banka hesaplarında milyarlarca dolar, ticari mallar ve Londra’da 16 milyon dolarlık bir malikâneden oluştuğu belirtildi.

   

  Kaddafi’nin toplamda çoğunluğu Londra’da olmak üzere İngiltere’de 32 milyar dolar nakit varlığı olduğu düşünülüyor. Tüm bu varlıkların, Kaddafi’yi iktidarından düşürmek için dondurulması bekleniyor.

   

  İngiliz parlamentosundan bir yetkili, “İlk amacımız Libya’daki İngiliz vatandaşlarını tahliye etmek. Ardından Kaddafi’nin mal varlıklarıyla ilgileneceğiz, çalışmalar başladı” dedi.

   

  Uluslararası çabalar, Kaddafi’nin iktidarını sona erdirmeye yönelirken, bu ayın başında Wikileaks’ten Telegraph’a iletilen bir belgede, Libya rejiminin başta İngiltere olmak üzere yabancı ülkelerdeki bankalarda sahip olduğu zenginlik ifşa edildi.

   

  Londra’da şubeleri bulunan Libya Yatırım Kurumu’ndan Muhammed Layas’ın, ABD’li diplomatlara geçen yıl, “Nakit olarak 32 milyar dolarımız var” açıklamasında bulunduğu belirtildi.

   

  ABD’DE MİLYONLARCA DOLARI VAR

  WikiLeaks, petrol zengini Libya'nın ABD bankalarındaki hesaplarında milyarlarca dolar paraya sahip olduğunu belirtti.

   

  Trablus'taki ABD Büyükelçiliğinin bir mesajını yayımlayan WikiLeaks,Libya'nın 32 milyar dolara sahip olduğunu ve birçok ABD bankasının da Libya'ya ait 300 ile 500 milyon dolar arasındaki parayı işlettiğini kaydetti.

         

  İSVİÇRE HESAPLARI YALANLANDI

  Libya lideri Muammer Kaddafi'nin İsviçre bankalarında hesabı olduğu yönündeki iddialar yalanlandı.

   

  Libya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İsviçre'nin,bankalarında Kaddafi'nin hesabı olduğunu kanıtlaması gerektiği vurgulandı.

   

  Açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, bu asılsız açıklama nedeniyle İsviçre hükümetine dava açmak için bütün yasal prosedürleri uygulayacaktır” denildi.

   

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı