Gündem Haberleri

  Kaddafi’nin milyarlarca dolarına İngiltere el koyacak

  Telegraph
  25.02.2011 - 09:41 | Son Güncelleme:

  İngiltere Hazine Bakanlığı, Libya lideri Muammer Kaddafi’nin İngiltere’de milyarlarca dolarlık mal varlığı olduğunu ve bu varlıklara kısa bir süre içinde el konulabileceğini belirtti. El konulacak varlıkların toplam değerinin, 32 milyar dolar civarında olduğu ifade edildi.

   

   

   

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Kaddafi’nin söz konusu varlıklarının, banka hesaplarında milyarlarca dolar, ticari mallar ve Londra’da 16 milyon dolarlık bir malikâneden oluştuğu belirtildi.

   

  Kaddafi’nin toplamda çoğunluğu Londra’da olmak üzere İngiltere’de 32 milyar dolar nakit varlığı olduğu düşünülüyor. Tüm bu varlıkların, Kaddafi’yi iktidarından düşürmek için dondurulması bekleniyor. 

   

  İngiliz parlamentosundan bir yetkili, “İlk amacımız Libya’daki İngiliz vatandaşlarını tahliye etmek. Ardından Kaddafi’nin mal varlıklarıyla ilgileneceğiz, çalışmalar başladı” dedi.

   

  Uluslararası çabalar, Kaddafi’nin iktidarını sona erdirmeye yönelirken, bu ayın başında Wikileaks’ten Telegraph’a iletilen bir belgede, Libya rejiminin başta İngiltere olmak üzere yabancı ülkelerdeki bankalarda sahip olduğu zenginlik ifşa edilmişti.       

   

  Londra'da da şubesi bulunan Libya Yatırım Ajansı'nın Başkanı Muhammed Layas, geçen yıl ABD’li diplomatlara “Nakit olarak toplamda 32 milyar dolarımız var” açıklamasını yapmıştı.       

       

  ABD’DE MİLYARLARCA DOLARI VAR

  WikiLeaks, petrol zengini Libya'nın ABD bankalarındaki hesaplarında milyarlarca dolar paraya sahip olduğunu belirtti.

   

  Trablus'taki ABD Büyükelçiliğinin bir mesajını yayımlayan WikiLeaks,Libya'nın 32 milyar dolara sahip olduğunu ve birçok ABD bankasının da Libya'ya ait 300 ile 500 milyon dolar arasındaki parayı işlettiğini kaydetti.

         

  İSVİÇRE'DEKİ HESAPLARI DONDURULDU

  İsviçre Konfederasyonu dün akşam özel olarak yaptığı toplantıda Libya lideri Muammer Kaddafi ve yakınlarının İsviçre bankalardaki hesaplarını dondurma kararı aldıklarını açıkladı.

  Yapılan açıklamada bu hesapların acilen dondurulduğunu ve dondurma sürecinin de 3 yıl olduğu bildirilirken, Konfederasyonun bu konudaki her türlü riski aldığı duyuruldu. Kaddafi'nin ve aile yakınlarından oluşan gurubun 28 kişiden oluştuğu, karısı 5 oğlu 1 kızı ve 1 gelininden başka yakın akrabalarından oluştuğu ve toplam paranın da 630 milyon İsviçre frankı olduğu belirtildi.

  Açıklamada 2008 yılında Kaddafi'nin oğlu Hannibal'in Cenevre'de sebep olduğu bir olayda Kaddafi'nin ve aile yakınlarının İsviçre bankalarında olan 5,7 Milyar İsviçre frankının büyük bir bölümünü çektikleri, geride 630 milyon frank kaldığı belirtildi.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı