Gündem Haberleri

  Kaddafi’nin hayaleti

  Hürriyet Haber
  27.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin doğum yeri olan, iç savaşın son direnç noktası Sirte, iki aylık kuşatmada hayalet şehre döndü. Onlarca bina delik deşik oldu, yollar iskelete dönmüş yanık araçlarla dolu.

  Kaddafi, Afrika’nın incisi ve kendi başkenti olarak gördüğü kentin imarına önem vermişti. Şimdi neredeyse evlerin tamamı kullanılamaz hale gelen şehirde hiçbir altyapı hizmeti çalışmıyor, bazı sokaklarda taşan sular nedeniyle göller oluştuğu ve sokakların geçişe kapandığı görülüyor. Kaddafi döneminde, liderleriyle aynı şehirde olmaktan gurur duyan Sirteliler, artık Kaddafi’yle aynı şehirden olduklarını bile söylemek istemiyor. Kuşatma sırasında kenti terkeden Sirtelileri, geri dönüşünde viran olmuş bir şehir karşılıyor.

  Şehrin kullanılabilen tek hastanesi olan İbni Sina Hastanesi yetkilileri, Kaddafi’nin öldürülmesinin ardından şehirden yaklaşık 500 cenaze topladıklarını, her gün yüzlerce kişiyi gömdüklerini belirtiyor.

  Seyfülislam  teslim  olur  mu

  Kaddafi’nin istihbarat şefi Abdullah el Senussi’nin Nijer’de olduğu açıklandı. Libyalı yetkililer ise daha önce Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam ve Senusi’nin Nijer sınırında sıkıştıklarını ve Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkeme-si’ne teslim olmayı önerdiklerini iddia etmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı