Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kaddafi güçleri saldırıya geçti: 10 ölü

  A.A
  01 Mayıs 2011 - 12:24Son Güncelleme : 01 Mayıs 2011 - 17:01

  Libya lideri Mummaer Kaddafi'ye bağlı güçlerin dün muhaliflerin kalesi olan Bingazi kentinin 300 kilometre güneyinde bir vahanın etrafına kurulmuş Jalo kasabasına saldırdığı bildirildi.

  Bir muhalif telefonla görüştüğü AFP muhabirine yaptığı açıklamada,güneyden gelen Kaddafi güçlerinin 70 araçla Jalo'ya girip 6'sı sivil, 4'ü muhalif olmak üzere 10 kişiyi öldürdüğünü ve şehirden ayrıldığını belirtti.

   

  Muhalif, "Kaddafi sanki güneyde yeni bir cephe açıyor" diye konuştu.

   

  20 bin nüfuslu Jalo'da çıkan çatışmada Kaddafi yanlılarının da öldürüldüğünü söyleyen muhalif, "Ama kaç kişi kaybettiler bilmiyoruz, çünkü cesetleri yanlarında götürdüler" dedi.

   

  Muhaliflerin bildirdiğine göre, Jalo'ya giren Kaddafi güçleri, 300 kilometre güneyde bulunan Kufra kentini ele geçiren güçlerle aynı.

   

  ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR, NATO BOMBALIYOR

  Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerle muhalifler arasında, Libya-Tunus sınırı yakınındaki Vazin çevresinde çatışmalar çıktı.

   

  Dehiba-Vazin sınır geçiş noktası Tunuslu güvenlik güçlerince kapatıldı.

   

  Öte yandan NATO güçleri, ülkenin doğusundaki Ecdebiye kentinin güneyindeki Calu ve Avliye'de dün çıkan çatışmaların ardından bölgeden ayrılmakta olan Kaddafi güçlerine bağlı bir konvoyu vurdu. Bölgedeki görgü tanıklarına göre saldırıda konvoyda bulunan araçların yaklaşık 45'i tahrip edildi.

   

  SINIRDA ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

  Kaddafi'ye bağlı güçlerle muhalifler arasında, Libya-Tunus sınırı yakınındaki Vazin çevresindeki çatışmalar sırasında, Tunus'un Dehiba kasabasına da top mermileri düştü.

   

  Mermilerin çoğunun kasabanın dış semtlerine düştüğü, bu bölgelerde çok seyrek dağılımlı birkaç ev bulunduğu belirtildi. Top mermilerinin isabet etmesi nedeniyle can ve mal kaybı olmadı.

   

  Öte yandan muhalifler, Kaddafi güçlerinin, başkent Trablus'un güneybatısındaki Zintan'a doğru ilerlemeye çalıştıklarını, kasabayı uzaktan Grad roketleri ve top ateşiyle bombardımana tuttuklarını bildirdi. Zintan'ın doğusundaki El Rayayna bölgesinde de sabahtan itibaren çatışmalar olduğu kaydedildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı