Gündem Haberleri

  Kaddafi ailesinin kirli çamaşırları Wikileaks belgelerinde

  New York Times
  24.02.2011 - 12:37 | Son Güncelleme:

  Batı medyası 2009 yılbaşından hemen sonra Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam’ın Karayipler’de bulunan St. Barts adasındaki partide dört şarkı söylemesi için Mariah Carey’e 1 milyon dolar ödeme yaptığını duyurdu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

       

   

  Wikileaks’in yayımladığı Trablus kaynaklı bir ABD Dışişleri Bakanlığı belgesinde Seyfülislam’ın, kendi gazetesinden haberleri yalanlarken asıl büyük harcama yapanın Libya ulusal güvenlik danışmanı kardeşi Mutassım olduğunu söylediği ifade edildi.

   

  Belgede ayrıca 2008 yılında kendi mili birliğini kuracağı gerekçesiyle, Libya’nın ulusal petrol üreticisi şirketinin başkanından 1.2 milyar dolar talep edenin de Mutassım olduğu ifade edildi. Böylece Mutassım, “etkili bir rejim koruma birimi” olarak görev yapan bir özel güçler birliğinin komutanı olan kardeşi Hamis’le boy ölçüşebilecekti.

   

  Kaddafi ve adamları Libya’da iktidarı kaybetmemek için girdikleri kanlı mücadeleyi sürdürürken Wikileaks’in yayımladığı belgeler Kaddafi’lerin harcama çılgınlıklarına, ülkede akıl almaz boyutlara varan adam kayırmacılığa ve kardeşler arası rekabete ışık tutuyor. 2006 tarihli belgenin başlığı ise “Kaddafi Holding”.

   

  KARDEŞLER ARASI GERGİNLİKLER TEHLİKE YARATIYOR

  Albay Kaddafi’nin medya üzerindeki yoğun kontrolüne rağmen, ailenin hayatıyla ilgili detaylar yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Bugün sokaklarda yaşanan öfkede bunun da payı var. Dahası kardeşler arasındaki gerginlikler petrol zengini bu ülkede bir kaos kaynağı olabilir.

   

  Babalarının yaşlanmasıyla Kaddafi kardeşlerin adları iktidar için geçmeye başladı. Belgelerde Kaddafi’nin bütün çocuklarının gelecekteki ekonomik durumlarının kontrol altına alındığı belirtildi. 2006 tarihli bir belgede “Kaddafi’nin bütün çocukları ve favorilerine Milli Petrol Şirketi’nden ve petrol iştiraklerinden gelir akması planlanıyor” denildi.

   

  Bir yıl kadar önce, bir başka belgede ortaya çıkan skandalların aileyi paniğe sürüklediği ve “yere gözlemcilere bir Libya pembe dizisine yetecek kadar pislik izlettiği” ifade edildi. Mutassım bu sefer St. Barts’taki yılbaşı partisine Beyoncé ve Usher’ı davet etti. Trablus’ta görevli adı açıklanmayan bir “yerel siyasi gözlemci” Amerikalı diplomatlara Mutassım’ın “alemciliğinin ve aşırı harcamalarının bu hareketleri dine aykırı olduğunu ve ülkesini utandırdığını düşünen bazı yerelleri öfkelendirdiğini” aktardı.

   

  AİLE DRAMLARI

  Bu arada Kaddafi’nin diğer oğlu Hannibal, eşi Alin’i dövmekle suçlandıktan ve Kaddafi’nin “birkaç aylık hamile” olmasına rağmen İngiltere’ye giden kızı Ayşe’nin müdahalesinden sonra Londra’ya kaçtı. Ayşe Kaddafi’nin ikinci eşi ve sekiz çocuğundan altısının annesi Safiye’yle birlikte “Alin’e polise bir kazada yaralandığını söylemesini, dövüldüğüyle ilgili bir şey anlatmamasını tavsiye etti.”

   

  Belgede kardeşler böyle numaralar çevirirken, Kaddafi’nin ikinci oğlu Seyfülislam’ın “kendisini yerel meselelerden tam zamanında uzaklaştırıp” Yeni Zelanda’ya av tatiline gittiği belirtildi. Seyf’in başkanlığını yaptığı hayır kuruluşu, Kaddafi Uluslararası Hayır ve Kalkınma Fonu, depremin yerle bir ettiği Haiti’ye yüzlerce ton yardım malzemesi gönderdi. Belgede ayrıca Seyf’in babasının yerine geçmesi en makul isim olduğu ifade edildi.

   

  Aynı 2010 tarihli belgede genç Libyalı kontaklar, Seyfülislam’ın “yarının Libya’sının umudu” olduğunu anlatırken 20’li yaşlarındaki kaynaklar Seyf gibi olmak istediklerini ve onun ülkeyi yönetmek için doğru kişi olduğunu söyledi. ABD’li diplomatlara konuşan gençler Seyf’i kardeşlerinin aksine “eğitimli, kültürlü ve Libya için daha iyi bir gelecek isteyen” bir isim olarak nitelendirdi.

   

  ARTIK SEYFÜLİSLAM'A DA TEPKİ VAR

  Ancak bu ifadelerin üzerinden zaman geçti. Bugün Libya sokaklarındaki genç protestocular bütün aileden kurtulmak istiyor. Dahası Pazartesi günü Libya’nın bir iç savaşla karşı karşıya olduğunu ve sokaklarda “kan nehirleri” akacağını söyleyen de Seyfülislam oldu.

   

  Belgelerde 68 yaşındaki Kaddafi’yle ilgili olarak da hastalık hastası olduğu, su üzerinde uçmaktan korktuğu, Pazartesileri ve Perşembeleri oruç tuttuğu gibi detaylar yer aldı. ABD’li diplomatlar Kaddafi’nin at yarışları ve flamenko hayranı olduğunu ve kendisine bir zamanlar “Kültür Kralı” unvanını da yakıştırdığını aktardı. Belgelerde ayrıca Kaddafi’ye yer gittiği yere Ukraynalı “seksi sarışın” hemşiresini yanında götürdüğü belirtildi.

   

  "KADDAFİ GÖZ TEMASINDAN KAÇINIR"

  Albay Kaddafi 2003 yılında kitle imha silahları geliştirmekten vazgeçtikten sonra birçok ABD’li yetkili kendisini işbirliği için tebrik etti. 2009 yılında Kongre üyelerinden oluşan bir delegasyonla birlikte Libya’ya gelen Senatör Joseph Lieberman, Kaddafi’ye ve partisini seven ulusal güvenlik danışmanı Mutassım’a “Libya terörle mücadelede önemli bir müttefikti derken ortak düşmanların zaman zaman iyi dostluklar geliştirilmesine vesile olacağını” söyledi.

   

  Ondan önce 2008 yılında Condoleezza Rice 2008’de Libya’ya gitti ve 1953’ten beri bu ülkeye gelen ilk ABD dışişleri bakanı oldu. Ziyaret öncesinde hazırlanan belgede Kaddafi’nin “çok hareketli” olduğu ve “göz temasından kaçındığı”nın yanı sıra Ortadoğu sorununu çözmek için “İsratin” isimli tek bir devlet kurulması gibi ilginç fikirleri olduğu ifade edildi.

   

  New York Times'da yayımlanan "WikiLeaks Cables Detail Qaddafi Family’s Exploits" başlıklı haberden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet
   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı