Gündem Haberleri

  Kaddafi ailesinden NATO aleyhine dava

  A.A.
  26.10.2011 - 14:02 | Son Güncelleme:

  Kaddafi'nin ailesi, NATO aleyhine Uluslararası Adalet Divanı'na dava açmak istiyor.

  Libya'da öldürülen devrik lider Muammer Kaddafi'nin ailesi, NATO aleyhine “savaş suçu” işlediği gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı'na dava açmak istiyor.

  Kaddafi'nin ailesinin Fransız avukatı Marcel Ceccaldi, Europe-1 radyo kanalına yaptığı açıklamada, NATO helikopterlerinin Kaddafi'nini konvoyuna ateş açmalarını gerekçe gösterdikten sonra Roma anlaşmasının 8'inci maddesi uyarınca, “isteyerek adam öldürmenin, savaş suçu sayılacağı” gerekçesi temel alınarak bu davanın açılabileceğini söyledi.

  Cecaldi, “Kaddafi'nin öldürülmesi, koalisyon güçlerinin sivil halkı korumak için değil rejimi devirmek için orada olduklarını ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

  Fransız avukat, davanın ne zaman açılacağı konusuna açıklık getirmedi, ancak konu ile ilgili hukuk araştırmasının sürdüğünü belirtti.

  GEÇİŞ KONSEYİ NATO İLE İŞBİRLİĞİNE DEVAM ETMEK İSTİYOR

  Öte yandan, Libya Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil, NATO'nun Kaddafi yanlılarının ülkeden kaçmasını önlemek amacıyla bu yıl sonuna kadar ülkede kalması gerektiğini dile getirdi. Katar'da NATO yetkilileriyle bir araya gelen Abdülcelil, "Komşularımızdan ve dost ülkelerden teknik ve lojistik destek bekliyoruz" dedi.

  NATO, Libya'daki rejimi devirmek için mücadele eden güçlere hava operasyonları ile destek vermişti. İttifak, Libya'daki operasyonlarını 31 Ekim tarihinde sona erdirmeyi planlıyordu ancak operasyonları sonlandırma kararını erteledi.

  Resmi kararını bugün vermesi beklenen NATO, Cuma gününe kadar beklemeye karar verdi.

  NATO sözcüsü Carmen Romero, Genel Sekreter Anders Fogh Rasmussen'in BM ve Libya'daki UGK yetkilileri ile istişare içinde olduğunu belirtti.

  ABD Savunma Bakanı Leon Panetta da, dün yaptığı açıklamada, UGK liderlerinin NATO'dan "bu geçiş döneminde yeni hükümet kurulana kadar" Libya'daki görevine devam etmesini istediklerini açıklamıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı