ANKARA HABERLERİ

Kadavra bağışımız yok ama anatomi kongresi düzenliyoruz

Hürriyet Haber
31.08.2009 - 00:00 Son Güncelleme :

Dünyanın önde gelen bilim adamlarını bir araya getirecek uluslararası anatomi kongresine ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkiye’de kadavra bağışının yetersizliğinden dolayı tıp eğitiminde sorunlar yaşanıyor.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

European Association of Clinical Anatomy (EACA) tarafından 2 yılda bir farklı bir ülkede düzenlenen 10. Avrupa Klinik Anatomi Kongresi, 2-5 Eylül tarihlerinde Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneğinin ev sahipliğinde İstanbul’da Askeri Müze salonlarında gerçekleştirilecek.

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamdi Hakan Çelik, güncel anatomi bilimi ile klinik sorunları hem tanı, hem de tedavi açısından araştırmak ve çözmek için bir araya gelecek farklı disiplinlerden bilim insanlarının bu kongrede deneyimlerini paylaşacaklarını bildirdi.

Anatomi uzmanları ve klinisyenlerin birlikte çalışmalarının pek çok yeni cerrahi girişim yönteminin denenmesi ve uygulamaya konmasına fırsat yarattığını anlatan Çelik, şunları söyledi:

‘’Özellikle cerrahi açıdan yaklaşılması güç, yüksek risk taşıyan bölgelerin ameliyatlardan önce kadavralar üzerinde çalışılarak deneyim kazanılması, yeni yolların bulunması, farklı teknikler geliştirilmesi bu sayede mümkün olmakta ve pek çok hayatın kurtarılmasını sağlamaktadır. Bu alanda ortak çalışmalar yapan anatomi ve cerrahi anabilim dalları bulunan, önde gelen bilim adamlarını bir araya getirecek böylesine büyük bir toplantıyı organize eden Türkiye’de, kadavra bağışının yok denecek kadar az olması ve yasal yollardan kadavra elde etme olanaklarının kısıtlılığı klinik anatomi çalışmalarını zora sokuyor.’’

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kadavra bağışımız yok ama anatomi kongresi düzenliyoruz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı